Według raportu, w roku 2013 kraje dotąd niedoceniane pod względem ekonomicznym, odpowiadać będą nawet za połowę wzrostu rynku globalnego. Obecnie 17 rynków wschodzących stanowi 16 proc. rynku światowego, wartych łącznie 123 mld dolarów.
Na czele stawki znajdują się Chiny, ze wzrostem sektora farmaceutycznego w roku 2009 aż o 27 proc. Drugą grupę wzrostowych rynków stanowią Brazylia, Rosja i Indie. Polska znajduje się w czołówce trzeciej grupy, liczącej 13 państw.
Wzrost znaczenia w przypadku naszego kraju przypisuje się korzystnym warunkom ekonomicznym oraz demograficznym (takim, jak m.in. zdrowy wzrost produktu krajowego oraz starzejące i bogacące się społeczeństwo). Istotne są też: zwiększający się dostęp do innowacyjnych terapii i deklaracje dalszej poprawy tego stanu, jak również powszechny dostęp do opieki medycznej i pakiet świadczeń gwarantowanych.
Zdaniem analityków, tak dobra pozycja Polski, jako atrakcyjnego i obiecującego rynku, już w tej chwili przekłada się na zachowania biznesowe dużych międzynarodowych koncernów, ale i lokalnych, polskich graczy.
Opracowanie: Agnieszka Sostenes-Brązert, RPE WKP
Źródło: www.rynekzdrowia.pl, 21 kwietnia 2010 r.