Projekt OMiProbe wykorzystuje mikrosondy laserowe do szybkiej diagnostyki zmian nowotworowych w organizmie człowieka. Diagnozy można dokonać już podczas pierwszego badania. 

Dla pacjentów oznacza to mniej stresu i bólu, dla lekarzy szybkie i precyzyjne wyniki a dla służby zdrowia – znaczące oszczędności. 
- Sonda ma kształt igły, co ułatwia badanie. Wprawdzie nadal trzeba nakłuć ciało, jednak igła będzie nieporównywalnie cieńsza od tej stosowanej w biopsji, bo światłowody są niewiele grubsze od włosa– zaznacza dr inż. Tomasz Nasiłowski, prezes firmy InPhoTech – Odczyt nie zależy od subiektywnej oceny lekarza a wyniki otrzymuje się od razu po wprowadzeniu sondy, bez potrzeby wycinania tkanek. Niższy koszt badania oraz szybkie wyniki pozwolą zwiększyć dostępność badania i wykrywalność raka.

Przełom w diagnostyce nowotworowej

Podczas badania końcówka mikrosondy zostaje pokryta specjalną substancją, następnie jest wkłuwana w miejsce, gdzie podejrzewa się obecność nowotworu. Poprzez oddziaływanie sondy z ciałem człowieka wysyłana jest światłowodem informacja czy w danym punkcie wykryto chore tkanki. Dzięki temu, że wyniki otrzymywane są w trakcie badania, informacja szybko trafia do lekarza. Na tę chwilę badanie służy do diagnozy raka piersi i żołądka a w przyszłości zostanie rozszerzone również o inne nowotwory.

OMiProbe ma przewagę nad dotychczasowymi metodami – biopsją czy oznaczaniem markerów nowotworowych w surowicy krwi.

Biopsja jest inwazyjną metodą, polegającą na wycięciu próbki tkanki podczas zabiegu, a następnie jej obróbce i badaniu mikroskopowym. Dla pacjentów bywa dość bolesna i stresująca, również ze względu na długość oczekiwania na wyniki. Odkrycie polskich naukowców pozwala na bezpieczniejsze badanie - metoda nie wymaga pobrania tkanek, więc wyeliminowane zostaje ryzyko wycięcia zdrowych tkanek oraz powikłań pozabiegowych. Łatwiej też będzie diagnozować wrażliwe narządy, przy których biopsję stosuje się w ostateczności.

Nie ma konieczności badania materiału w laboratorium, dlatego wyniki otrzymywane są nawet do 3 tygodni szybciej niż przy biopsji. To może mieć kluczowe znaczenie w leczeniu niektórych nowotworów.

Badanie surowicy krwi pozwala na wykrycie markerów nowotworowych, kiedy zostaną rozcieńczone do poziomu wykrywalnego we krwi i rozprowadzone w organizmie. Sonda OMiProbe umieszczona w pobliżu nowotworu umożliwia wykrycie niższych stężeń markerów nowotworowych, a tym samym diagnozę choroby we wczesnej fazie. Daje to większe szanse na wyleczenie pacjenta i sprawia, że leczenie jest tańsze.

Wkrótce badania przedkliniczne 

OMiProbe jest innowacją w kilku dziedzinach: biotechnologii, onkologii, fotonice i inżynierii biomedycznej. Dzięki współpracy firm InPhoTech oraz SDS Optic, został stworzony prototyp, który wkrótce będzie testowany przedklinicznie.

Projekt został doceniony przez Komisję Europejską w ramach prestiżowego programu Horyzont 2020 - Instrument dla Małych i Średnich Przedsiębiorstw (SME Instrument). Konkurs jest przeznaczony dla najbardziej innowacyjnych firm w Europie. Jego celem jest przyspieszenie wprowadzenia na rynek przełomowych rozwiązań. InPhoTech, jako jedno z niewielu polskich przedsiębiorstw, otrzymał 50 000 euro na opracowanie studium wykonalności.

 



- Jednym z kryteriów oceny wniosków w SME Instrument jest wpływ na życie ludzi i pozytywna zmiana jaką może wprowadzić. OMiProbe ma duży potencjał, żeby pomóc osobom z podejrzeniami nowotworu na całym świecie. Jest odpowiedzią na realny problem w medycynie - zaznacza Alicja Grzegorzek z Ateknea Solutions, która pomagała w opracowaniu wniosku aplikacyjnego do programu.

InPhoTech to polska firma działającą na rynku technologii światłowodowych w sektorze sensorów, laserów i urządzeń telekomunikacyjnych. Od kilku lat należy do grona najbardziej innowacyjnych firm w Polsce i na świecie, otrzymując nagrody w konkursach takich jak Inicjator Innowacji czy Polska Nagroda Innowacyjności. Firma również trafiła do prestiżowych rankingów Deloitte: 50 najlepiej rozwiniętych technologicznie innowacyjnych firm z Europy Środkowo-Wschodniej „Deloitte Central Europe Technology Fast 50” oraz „Deloitte Technology Fast 500 EMEA”, czyli zestawienia 500 najlepiej rozwijających się technologicznie innowacyjnych firm z Europy, Bliskiego Wschodu i Afryki.

Źródło: InPhoTech