Pytanie
 
NFZ prowadzi postępowanie skargowe dotyczące zastrzeżeń rodziców pacjentów Ośrodka Rehabilitacji Dziennej dla Dzieci.
Czy podmiot leczniczy ma prawo wglądu w dokumentację NFZ związaną z postępowaniem skargowym na dowolnym jego etapie?
 
Odpowiedź
 
Odpowiednie stosowanie w postępowaniu skargowym prowadzonym przez Narodowy Fundusz Zdrowia przepisów Kodeksu postępowania administracyjnego oraz istota postępowania wszczynanego na skutek skargi, gwarantują stronie postępowania prawo wglądu w akta sprawy, sporządzania z nich notatek, kopii lub odpisów.
 
Uzasadnienie
 
Organizację przyjmowania i rozpatrywania w Narodowym Funduszu Zdrowia skarg, których przedmiotem pozostaje naruszenie praw świadczeniobiorców w zakresie udzielania świadczeń opieki zdrowotnej przez świadczeniodawców, z którymi Narodowy Fundusz Zdrowia zawarł umowę o ich udzielanie, normuje zarządzenie Nr 31/2010/DSS prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia z 1 lipca 2010 roku w sprawie rozpatrywania skarg i wniosków w Narodowym Funduszu Zdrowia.

Jako że przepisy przywołanego zarządzenia w żaden sposób nie odnoszą się do kwestii dostępu strony do akt postępowania skargowego, przyjąć należy za zasadne odpowiednie stosowanie norm wynikających z ustawy z 14 czerwca 1960 roku - Kodeks postępowania administracyjnego (tekst jedn.: Dz. U. z 2013 r. poz. 267 z późn. zm.), zgodnie to z którymi strona postępowania ma prawo wglądu w akta sprawy, sporządzania z nich notatek, kopii lub odpisów.

Ponadto podkreślić należy, co uczynił zresztą Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w wyroku z 18 października 2012 roku (sygn. akt II SA/Wa 677/2012), iż tryb skargowy, jako jednoinstancyjne postępowanie o charakterze uproszczonym, ze swej istoty wymaga udziału podmiotów zainteresowanych i to nie tylko z uwagi na podejmowane w trakcie procedowania czynności sprawdzające, ale zwłaszcza ze względu na rezultaty tegoż postępowania. Jak wskazał Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie "chociaż żaden z przepisów regulujących tryb skargowy nie formułuje wprost uprawnień wnoszących skargę, to jednak z wykładni celowościowej i systemowej wyprowadzić należy możliwość zapoznania się z aktami takiego postępowania".

W tym miejscu wskazać jednak należy, nie odmawiając rzecz jasna stronie postępowania skargowego prawa wglądu w akta sprawy, iż zgodnie z dyspozycją § 8 ust. 3 zarządzenia Nr 31/2010/DSS w sprawie rozpatrywania skarg i wniosków w Narodowym Funduszu Zdrowia, wnoszący skargę lub wniosek może zastrzec nieujawnianie swego nazwiska i adresu, zaś zastrzeżenie takie jest dla Narodowego Funduszu Zdrowia wiążące.
 
 

Pytanie pochodzi z Serwisu Prawo i Zdrowie.