- Pierwszy kontakt z pacjentem będzie miał lekarz podstawowej opieki zdrowotnej, który będzie kierował pacjenta na konsultacje specjalistyczne w celu potwierdzenia rozpoznania i wykonania badań, na przykład histopatologicznych – tłumaczył wiceminister Piotr Warczyński podczas konferencji Liderzy Zmian w Ochronie Zdrowia, która odbyła się 12 marca 2014 roku w Warszawie.

Po dokonaniu rozpoznania będzie się zbierało konsylium, które będzie wyznaczało ścieżkę leczenia dla pacjenta oraz koordynatora, który będzie prowadził chorego przez poszczególne procedury.

- Kolejnym etapem będzie leczenie, obejmujące zabiegi chirurgiczne lub radioterapię czy chemioterapię, po jego zakończeniu pacjent będzie trafiał ponownie do ambulatoryjnej opieki specjalistycznej, a gdy nie będzie już takie potrzeby – do lekarza podstawowej opieki zdrowotnej na okresowe kontrole – mówił Piotr Warczyński.

Zmiany te, jak wyjaśnił wiceminister, będą się wiązały również ze zmianą sposobu finansowania świadczeń, wykonywanych na poszczególnych etapach leczenia onkologicznego.
 

Konferencja Liderzy Zmian w Ochronie Zdrowia była podsumowaniem konkursu, który promował projekty dotyczące zarządzania placówkami medycznymi. W konferencji brali udział eksperci rynku medycznego oraz przedstawiciele nominowanych szpitali.