Uroczystość wręczenia 47. tytułu doktora honoris causa Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego profesorowi Abass Alavi odbyła się w piątek 13 maja 2016 w Atheneum Gedanense Novum w Gdańsku.
 
Rektor Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego (GUM), profesor Janusz Moryś przyznał w rozmowie z dziennikarzami, że „jest to duże święto dla uczelni, zwłaszcza, że tytuł wręczany jest, jak określił, niesamowitej postaci, jak profesor Abass Alavi - twórca pozytonowej tomografii emisyjnej (PET), badania, bez którego nie wyobrażamy sobie dziś właściwej diagnostyki chorób nowotworowych”. Podkreślił, że profesor Alavi jest chyba jedną z najbardziej „czytanych osób na świecie, 45 tys. cytowań to już mówi samo za siebie, z jaką potężną postacią świata nauki mamy do czynienia”.
 
GUM podał na swojej stronie, że profesor Alavi jest najczęściej cytowanym naukowcem Uniwersytetu Pennsylwanii w Filadelfii (UPenn) i jednym z najczęściej cytowanych w USA uczonych w ogóle. Jest autorem lub współautorem 1.134 publikacji, skumulowany wynik Impact Factor wynosi 4.263. Jego Indeks cytowań wynosi 45,805.
 
- Dla nas jest to przede wszystkim zaszczyt, że profesor zgodził się przyjąć to honorowe wyróżnienie naszej uczelni – podkreślił profesor Moryś. Powiedział, że uczelnia ma kontakt z naukowcem od lat. - W momencie, kiedy zapadła decyzja o utworzeniu pracowni PET, to pracownicy z Gdańska wyjechali właśnie do profesora uczyć się tej metody - wyjaśnił. Zwrócił uwagę, że "chyba niewiele ośrodków w Europie może pochwalić się tym, że wychowankowie profesora czynnie pracują i analizują badania chorych".
 
Rektor wyjaśnił, że związki GUM z profesorem Alavim polegają też na współpracy naukowej oraz konsultacjach trudnych przypadków chorych.
- Jeżeli mamy wątpliwości w przypadkach niektórych chorych, profesor zawsze służy nam pomocą, radą albo wręcz interpretacją zmian, z którymi mamy kłopoty – dodał.
 
- Jest to dla mnie ogromny zaszczyt i duże przeżycie, że jestem gościem uczelni w Gdańsku – przyznał profesor Abass Alavi w rozmowie z dziennikarzami. Jest to pierwsza wizyta naukowca w Gdańsku.
 
- Pan profesor jest prekursorem badań z użyciem pozytonowej tomografii emisyjnej (PET), pierwszą osobą, która wymyśliła metodę i zaimplementowała ją w praktyce; po raz pierwszy podawano pacjentowi fluorowaną glukozę, która w tej chwili jest głównym znacznikiem na świecie, przy pomocy którego każdego dnia badane są tysiące pacjentów – tłumaczy dr Grzegorz Romanowicz z Zakładu Medycyny Nuklearnej GUM, stypendysta profesora Alaviego.

Czytaj: Profesor Wszołek doktorem honoris causa Śląskiego Uniwersytetu Medycznego>>>

Podkreślił, że profesor Alavi jest bardzo ważną postacią w rozwoju medycyny, nie tylko nuklearnej, ale też onkologii, bo dzięki badaniu PET, jednemu z podstawowych w diagnostyce onkologicznej i w optymalizacji terapii, profesor uratował życie wielu pacjentów na całym świecie.
 
Profesor Abass Alavi powiedział w Gdańsku, że "medycyna nuklearna, a właściwie dziś mówimy już o obrazowaniu molekularnym, staje się coraz bardziej wiodącą techniką w medycynie". Ocenił, że "jest ogromne miejsce dla rozwoju medycyny nuklearnej w diagnostyce chorób nie tylko onkologicznych". Zwrócił uwagę, by władze miały świadomość, że wspieranie tej metody pomaga nie tylko pacjentom poprzez szybsze i skuteczniejsze leczenie, ale też obniża koszty terapii.
 
Zaznaczył, że pierwsze badania tą metodą u pacjenta wykonano w 1976 roku, a w 1999 roku zostały uznane i dopuszczone do rutynowego stosowania w codziennej praktyce klinicznej przez Amerykańską Agencję. Przyznał, że "uzyskiwane na początku obrazy niewiele mówiły lekarzom i to była długa droga, żeby ich nauczyć i przekonać, jak wiele metoda wnosi do codziennej praktyki".
- Ale udało się i metoda znalazła ważne miejsce w codziennym leczeniu chorób nie tylko onkologicznych, ale też kardiologicznych, zapaleń, schorzeń neurologicznych - dodał.
 
78 – letni doktor honoris causa Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego podkreślił, że "jeszcze wiele przed nim do zrobienia, i mimo swojego podeszłego wieku stara się wpajać adeptom sztuki medycznej przydatność tej metody i dawać im siłę do tego, żeby ją dalej rozwijali".
 
Profesor Abass Alavi urodził się w 1938 roku w Tabriz, Iran. Studia medyczne ukończył w Teheranie w 1964 roku, a w 1966 roku przeniósł się do USA. W 1971 roku podjął pracę na Uniwersytecie Pennsylwanii (UPenn) w Filadelfii, na stanowiskach kolejno: kierownika Zakładu Medycyny Nuklearnej, dyrektora Centrum Pozytonowej Tomografii Emisyjnej, Associate Director w Centrum Badań nad Starzeniem się, a od 2006 roku jest dyrektorem Department of Research Education. Jest specjalistą chorób wewnętrznych, onkologii i hematologii, radiologii, medycyny nuklearnej i psychiatrii.
 
W 1973 roku, wspólnie z profesorami Kuhlem i Reivichem z UPenn był pomysłodawcą znakowania radioaktywnym fluorem deoksyglukozy, najważniejszego radioznacznika używanego w PET. W sierpniu 1976 roku, profesor Alavi wykonał pierwsze na świecie obrazowanie mózgu metodą PET z użyciem 18F-deoksyglukozy. Jego grupa odegrała pionierską rolę w obrazowaniu za pomocą fluorodeoksyglukozy normalnego mózgu, również otępień, padaczki, udaru mózgu, guzów mózgu i schizofrenii. Był pionierem badań neurotransmiterów metodami radioizotopowymi. Wniósł wielki wkład w radioizotopowe badania zapaleń, chorób przewodu pokarmowego, zwapnień tętnic serca, transplantacji komórek wysp trzustkowych oraz hiperinsulinizmu. (pap)