Każdego roku około 75 tysięcy Polaków doznaje udaru mózgu. Są to nie tylko osoby starsze, ale także i ludzie młodzi. Jedną z konsekwencji udaru jest spastyczność, czyli nadmierne napięcie mięśni kończyny dolnej lub górnej. Spastyczna ręka traci swoją sprawność, najprostsze, codzienne czynności stają się wyzwaniem.

Czytaj: Spastyczność: problem wielu osób po udarze mózgu >>>

Aby lepiej poznać sytuację i potrzeby pacjentów ze spastycznością organizacja The World Federation of NeuroRehabilitation (WFNR) we współpracy z Ipsen Pharma rozpoczyna międzynarodowe badanie „Patients Living with Spasticity”.

- Bardzo się cieszymy, że Polska bierze udział w międzynarodowym badaniu dotyczącym jakości życia ze spastycznością. Chcemy lepiej poznać potrzeby naszych pacjentów, dlatego tak ważne jest dla nas, aby w badaniu wzięło udział jak najwięcej osób z Polski – mówi Adam Singer, wiceprezes Fundacji Udaru Mózgu.

Aby wziąć udział w badaniu należy wypełnić krótką ankietę, która jest dostępna na  stronie http://www.fum.info.pl/page/index/221  do 30 kwietnia 2015 roku.

Na podstawie zebranych informacji zostanie przygotowany międzynarodowy raport dotyczący życia ze spastycznością, który wskaże rozwiązania, które mają szansę usprawnić diagnostykę oraz proces leczenia i rehabilitacji.



 

Kampania „Otwórz dłoń po udarze” kierowana jest do wszystkich osób, które w wyniku udaru zmagają się ze spastycznością poudarową kończyny górnej. W ramach kampanii został wydany specjalny poradnik dla pacjentów, w którym znajdują się praktyczne wskazówki i ćwiczenia pomagające w powrocie do sprawności. Więcej informacji na temat kampanii znajduje się na stronie www.fum.info.pl