Podczas konferencji zostaną omówione zadania, jakie stawiane są przed pielęgniarkami w zakresie kalkulacji kosztów i zarządzania kosztami, a także ich rola jako dostawców i odbiorców informacji zarządczej. Na konkretnych przykładach zostaną pokazane działania, jakie mogą zostać podjęte w oddziale szpitalnym i na bloku operacyjnym w zakresie zarządzania kosztami oraz best practices dotyczące włączania przełożonych oraz pielęgniarek oddziałowych w proces zarządzania i płynące stąd korzyści.

- Sam dyrektor nie przeprowadzi zmian w podlegającej mu placówce, jeśli nie będzie miał wsparcia kadry powołanej do zarządzania operacyjnego. Pielęgniarka oddziałowa może być takim menedżerem operacyjnym, gdyż to ona jest najbliżej procesów medycznych, posiada wiedzę na temat zużycia leków, wykonywanych czynności medycznych, używanych materiałów itd. – mówi Waldemar Malinowski. – Może dużo zrobić w zakresie zarządzania kosztami.
Konferencja kierowana jest do przełożonych oraz pielęgniarek oddziałowych, a udział w niej jest bezpłatny. Powodzeniem, jakim cieszy się to przedsięwzięcie, świadczy o tym, że tematyka ta jest potrzebna.

- W ciągu dwóch dni zgłosiło się 100 osób chętnych, obecnie zamknięta lista liczy 250 uczestników  mówi Waldemar Malinowski. – Z pewnością zorganizujemy kolejne tego typu spotkanie jesienią 2014 roku.

Podczas konferencji prelegentem będzie Monika Raulinajtys-Grzybek , autorka książki „Zarządzenie kosztami podmiotów leczniczych. Rola i zadania pielęgniarek”, która została wydana przez wydawnictwo Wolters Kluwer.

Konsorcjum Dolnośląskich Szpitali Powiatowych działa od sierpnia 2009 roku. Zrzesza 20 placówek działających na terenie województwa.

Głównym celem Konsorcjum jest wzmacnianie pozycji szpitali i udzielanie im wsparcia, a także zajmowanie stanowisk we wszelkich sprawach związanych z ich statutową działalnością, w szczególności w ich relacjach z organami władzy i administracji rządowej, administracji samorządowej, dysponentami środków publicznych przeznaczonych na finansowanie ochrony zdrowia w tym świadczeń opieki zdrowotnej, związkami zawodowymi, dostawcami materiałów, sprzętu i usług (np. sprzętu medycznego, leków, wykonawców robót budowlanych i innych),  ubezpieczycielami komercyjnymi oraz innymi instytucjami, których działania oraz współpraca z nimi, może mieć wpływ na wykonywanie zadań statutowych członków Konsorcjum.

Konsorcjum przyjęło zasadę podejmowania działań związanych z realizacją  swoich celów, przy ścisłej współpracy z Konwentem Powiatów Województwa Dolnośląskiego.

Za jeden z ostatnich sukcesów Konsorcjum uznało porozumienie podpisane 6 grudnia 2013 roku z Narodowym Funduszem Zdrowia dotyczące finansowania świadczeń w zakresie leczenia szpitalnego.

- Nie zgodziliśmy się wówczas na zaproponowane przez Fundusz warunki finansowania – mówi Waldemar Malinowski – w wyniku negocjacji osiągnęliśmy kompromis. Wprawdzie nie otrzymaliśmy więcej środków, ponieważ ich poziom od pewnego czasu się nie zmienia, ale uzyskaliśmy większą możliwość ich przesuwania w ramach kontraktu na poszczególne zakresy świadczeń i tym samym lepsze gospodarowanie tymi środkami.

Konferencja „Rola i zadania pielęgniarek w zarządzaniu kosztami w podmiotach leczniczych" odbędzie się 3 kwietnia 2014 roku w Sali Konferencyjnej Wydziału Farmacji  z Oddziałem Analityki Medycznej Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu przy ul. Borowskiej 211 (I piętro).

Szczegółowe informacje na temat konferencji znajdują się na stronie:
http://www.szpitale-powiatowe.pl