Zgodnie z art. 26 ustawy z  15 lipca 2011 roku o zawodach pielęgniarki i położnej (Dz. U. Nr 174, poz. 1039 z późn. zm.) pielęgniarka lub położna, które nie wykonują zawodu łącznie przez okres dłuższy niż 5 lat w okresie ostatnich 6 lat, a zamierzają podjąć jego wykonywanie, mają obowiązek zawiadomić o tym właściwą okręgową radę pielęgniarek i położnych i odbyć trwające nie dłużej niż 6 miesięcy przeszkolenie.

Za niewykonywanie zawodu uznaje się również przebywanie na urlopie wychowawczym, urlopie bezpłatnym (Rozdz. II pkt 3 uchwały Nr 135/VI/2013 Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych z  4 grudnia 2013 roku w sprawie przyjęcia Ramowego programu przeszkolenia, sposobu i trybu odbywania oraz zaliczenia przeszkolenia przez pielęgniarkę lub położną, które nie wykonują zawodu łącznie przez okres dłuższy niż 5 lat w okresie ostatnich 6 lat).

Pierwszym krokiem, jaki musi poczynić pielęgniarka lub położna, gdy chce wrócić do wykonywania zawodu po takiej przerwie jest poinformowanie o niej okręgowej rady pielęgniarek i położnych oraz złożenie stosownego wniosku o przeszkolenie.

Następnie rada wyznacza miejsce, czas trwania i program przeszkolenia. Samo przeszkolenie trwa od trzech do sześciu miesięcy. Ustalane jest indywidualnie dla każdego wnioskodawcy w zależności od długości okresu niewykonywania zawodu i wynosi on:
a) 3 miesiące, w przypadku gdy okres niewykonywania zawodu wynosi od 5 do 10 lat;
b) 4 miesiące, w przypadku gdy okres niewykonywania zawodu wynosi powyżej 10 do 15 lat;
c) 5 miesięcy, w przypadku gdy okres niewykonywania zawodu wynosi powyżej 15 do 20 lat;
d) 6 miesięcy, w przypadku gdy okres niewykonywania zawodu
wynosi powyżej 20 lat (Rozdz. II pkt 5 uchwały).

Uchwałę w powyższym zakresie rada przekazuje pielęgniarce/położnej wraz ze skierowaniem na przeszkolenie.



 

Kolejnym krokiem jest odbycie przez pielęgniarkę lub położną przeszkolenia i dostarczenie do rady odpowiednich dokumentów potwierdzających jego odbycie. Jeśli pielęgniarka lub położna tego nie uczyni - izba podejmie uchwałę o skierowaniu wniosku o wszczęcie postępowania w sprawie odpowiedzialności zawodowej przez okręgowego rzecznika odpowiedzialności zawodowej.

Po odbyciu przeszkolenia pielęgniarka lub położna musi zdać egzamin teoretyczny zorganizowany przez radę. Po pozytywnym złożeniu przez pielęgniarkę/położną egzaminu końcowego z przeszkolenia Komisja egzaminacyjna przekazuje OIPiP protokół egzaminu, który stanowi podstawę do wydania przez OIPiP zaświadczenia potwierdzającego ukończenie przeszkolenia (Rozdz. III pkt 18.1 uchwały). Wzór zaświadczenia określają załączniki 10 i 10a uchwały.

W przypadku niezłożenia egzaminu dopuszcza się dwukrotne powtórzenie egzaminu w okresie 2 miesięcy po zakończeniu przeszkolenia (Rozdz. III pkt 17.1 uchwały). W przypadku trzykrotnie niezdanego egzaminu następuje skierowanie pielęgniarki/położnej na kolejne przeszkolenie na okres 3 miesięcy (Rozdz. III pkt 17.2. uchwały).

W powyższym opracowaniu wykorzystano fragmenty procedury "Przerwa w wykonywaniu zawodu pielęgniarki/położnej (przeszkolenie)" autorstwa mecenas Iwony Kaczorowskiej-Kossowskiej. Całość dostępna jest w Lex Navigator Ochrona Zdrowia.