Pytanie
 
Czy pielęgniarka instrumentariuszka może asystować do cięcia cesarskiego?


Odpowiedź

Pielęgniarka instrumentariuszka może asystować do cięcia cesarskiego.


 
Uzasadnienie
 
Zasady kształcenia podyplomowego pielęgniarek i położnych określają przepisy art. 62 i nast. ustawy z 15 lipca 2011 roku o zawodach pielęgniarki i położnej - dalej u.z.p.p. Zgodnie z art. 78 ust. 1 u.z.p.p. kształcenie podyplomowe, z wyjątkiem kursów dokształcających, jest prowadzone na podstawie programów kształcenia sporządzanych dla danego rodzaju i danej dziedziny lub zakresu przez zespoły programowe powołane przez dyrektora Centrum Kształcenia Podyplomowego Pielęgniarek i Położnych, w celu ich opracowania.

Programy kształcenia, z wyjątkiem programów kursów dokształcających, są opracowywane w porozumieniu z Naczelną Radą Pielęgniarek i Położnych. Programy te zatwierdza minister właściwy do spraw zdrowia.

Na podstawie art. 74 ust. 2 u.z.p.p. minister zdrowia wydał rozporządzenie z 12 grudnia 2013 roku w sprawie wykazu dziedzin pielęgniarstwa oraz dziedzin mających zastosowanie w ochronie zdrowia, w których może być prowadzona specjalizacja i kursy kwalifikacyjne - dalej r.w.dz.p. Rozporządzenie weszło w życie 24 sierpnia 2015 roku.

Paragraf 2 ust. 1 pkt 11 rozporządzenia przewiduje prowadzenie kształcenia podyplomowego dla pielęgniarek w formie kursu kwalifikacyjnego w dziedzinie pielęgniarstwa operacyjnego.
Pielęgniarka uzyskuje zatem kwalifikacje pielęgniarki instrumentariuszki po ukończeniu co najmniej kursu kwalifikacyjnego w dziedzinie pielęgniarstwa operacyjnego dla pielęgniarek.
Celem kształcenia jest przygotowanie pielęgniarki do realizacji zadań zawodowych na bloku operacyjnym w zakresie instrumentowania do zabiegów operacyjnych w chirurgii ogólnej, chirurgii jednego dnia, chirurgii noworodka i niemowlęcia, chirurgii ortopedycznej i traumatologicznej z podstawami neurochirurgii oraz w ginekologii operacyjnej i położnictwie.

Program kursu zatwierdzony 19 sierpnia 2015 roku przez ministra zdrowia przewiduje w zakresie ginekologii i położnictwa następujące umiejętności, wskazane w części 3 programu "Szczegółowe efekty kształcenia":
U37. przestrzeganie standardów i procedur postępowania w bloku operacyjnym ginekologii i położnictwa;
U38. przygotowanie sali operacyjnej, sprzętu do instrumentowania, materiału oraz i pacjentki w zależności od wykonywanego zabiegu operacyjnego w ginekologii i położnictwie;
U39. instrumentowanie, asystowanie pielęgniarce, położnej operacyjnej instrumentującej do poszczególnych zabiegów operacyjnych w ginekologii i położnictwie;
U40. zapewnienie opieki i bezpieczeństwa pacjentce podczas jej pobytu na sali operacyjnej w bloku operacyjnym ginekologii i położnictwa;
U41. kontrolowanie bezpieczeństwa korzystania z narzędzi i sprzętu podczas zabiegu operacyjnego w ginekologii i położnictwie;
U42. postępowanie prawidłowe z materiałem biologicznym przeznaczonym do badania oraz tkankami przeznaczonymi do utylizacji w ginekologii i położnictwie;
U43. zabezpieczenie i założenie opatrunku na ranę operacyjną.

Nabycie powyższych umiejętności, uprawnia pielęgniarkę operacyjną do asystowania do cięcia cesarskiego.
 

 
Czytaj inne komentarze tej autorki:
 
Spirometrię może wykonać pielęgniarka po kursie specjalistycznym>>>

Położna nie może zajmować stanowiska naczelnej pielęgniarki >>>
 
Położna bez kwalifikacji pielęgniarskich nie może pracować jako pielęgniarka>>>
 
Iniekcje dożylne w domu pacjenta na pisemne zlecenie lekarza>>>
 

Iwona Choromańska

Radca prawny, absolwentka Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego. Specjalizuje się w prawie medycznym. Prowadzi obsługę prawną podmiotów leczniczych. Przez wiele lat współpracowała z Naczelną Izbą Pielęgniarek i Położnych. Uczestniczyła również w wielu szkoleniach pielęgniarek i położnych jako wykładowca.