Jak pisze "Dziennik Gazeta Prawna", zmiany zamierza wprowadzić przy okazji określenia standardów opieki nad kobietą w ciąży powikłanej. Projekt rozporządzenia w tej sprawie właśnie został przekazany do konsultacji społecznych.
– To doskonała wiadomość. Kobiety doświadczające poronienia lub narodzin martwego dziecka skarżyły się na nieludzkie traktowanie i brak empatii personelu. Nie było jednak się do czego odwoływać, bo nie istniał standard postępowania w tej sprawie. Można było tylko liczyć na dobrą wolę lekarza czy położnej – podkreśla Joanna Pietrusiewicz, prezes Fundacji Rodzić po Ludzku.
Zgodnie z projektem szpitale będą musiały zapewnić szczególną pomoc pacjentkom, które urodziły dziecko z wadami rozwojowymi lub martwe. Powinny przygotować dla nich izolatkę lub odrębną salę. Kobiety te nie będą mogły przebywać w jednej sali z innymi ciężarnymi lub matkami, które urodziły zdrowe dzieci. Lekarze i położne mają odnosić się do nich z dużym szacunkiem. Muszą też poinformować o procedurze pochówku. Powinni też zapewnić pomoc psychologiczną i wsparcie osób bliskich.
– Standardy powinny mówić wprost, że w szpitalu ma być zatrudniony psycholog, do którego kobiety po niepowodzeniach położniczych mogłyby wracać – podkreśla Joanna Pietrusiewicz. Więcej>>>
Pacjentki po poronieniu mają być traktowane szczególnie
Resort zdrowia chce uregulować sytuację pacjentek, które doświadczyły niepowodzenia położniczego, czyli np. poroniły albo urodziły martwe lub niepełnosprawne dziecko.