Pacjenci podkreślili, że pakiet onkologiczny to jedyna szansa na wczesne wykrywanie nowotworów i wyrównanie szans Polaków w walce z tą chorobą.
Według pacjentów pakiet onkologiczny daje nadzieję na polepszenie sytuacji chorych, którzy zmagają się z nowotworem. Przedstawiciele Obywatelskiego Porozumienia na rzecz Onkologii zwrócili uwagę, że zmiany wprowadzane przez pakiet uwzględniają postulaty pacjentów onkologicznych.
Czytaj: Śląski samorząd lekarski chce wstrzymania pakietu onkologicznego >>>
„W imieniu 85 tysięcy polskich pacjentów onkologicznych zrzeszonych w 40 organizacjach apelujemy do Pana Ministra aby nie ulegał presji niektórych środowisk i nie wycofał się z wypracowanych rozwiązań zawartych w tzw. „Pakiecie onkologicznym” i z pełną determinacją doprowadził do jego obowiązywania od 1 stycznia 2015 roku” – czytamy w apelu pacjentów.
Autorzy apelu podkreślili także, że po raz pierwszy głos pacjentów został wysłuchany przez decydentów kreujących politykę zdrowotną oraz uwzględniony przy tworzeniu aktów prawnych. Stworzone w tym celu Obywatelskie Porozumienie na rzecz Onkologii poparło ponad 40 największych organizacji pacjenckich z kraju oraz Polska i Europejska Koalicja Pacjentów Onkologicznych.
Pacjenci przypominają, że przez pół roku trwały intensywne prace nad opracowaniem konkretnych zmian w onkologii, które były konsultowane w gronie organizacji pacjenckich, ekspertów oraz przedstawicieli Ministerstwa Zdrowia. „Wypracowane przez nasze środowisko założenia zostały zaimplementowane do pakietu” – czytamy w apelu.
Pacjenci apelują do ministra zdrowia o pakiet onkologiczny
17 grudnia 2014 roku minister zdrowia Bartosz Arłukowicz spotkał się z przedstawicielami pacjentów zrzeszonych w Obywatelskim Porozumieniu na rzecz Onkologii. Podczas spotkania pacjenci przekazali ministrowi petycję w sprawie pakietu onkologicznego, apelując, aby nie wycofywał się z planowanych zmian.