Ogólnopolski Związek Zawodowy Lekarzy opublikował oświadczenie w związku z wydaniem przez Ministra Zdrowia nowego rozporządzenia w sprawie recept refundowanych.
Komentując rozporządzenie MZ o receptach z 23 grudnia 2011 r., Zarząd Krajowy OZZL oświadcza, iż „rozporządzenie to zawiera wszystkie te obciążenia przewidziane w jego pierwotnym projekcie z listopada br., przeciwko którym środowiska lekarskie zgodnie protestowały”. Te obciążenia są następujące:
- obowiązek wpisywania przez lekarzy na recepcie poziomów odpłatności leków: B – bezpłatne, R – ryczałt, 30%, 50%, 100%;
- obowiązek wpisywania przez lekarzy na recepcie kodów uprawnień pacjenta do refundacji leków podstawowych i dodatkowych;
- obowiązek wpisywania przez lekarzy na recepcie numeru poświadczenia uprawnień na podstawie przepisów o koordynacji (czyli głównie obywateli UE uprawnionych do recept refundowanych).
Jak uważa OZZL, „spełnienie tych wszystkich obowiązków spowodowałoby, że lekarze większość czasu przeznaczonego na poradę lekarską musieliby poświęcić czynnościom administracyjnym, a każdy błąd w tym zakresie – zgodnie z ustawą o refundacji z 12 maja 2011 r. – jest podstawą do ukarania lekarza kwotą równą kwocie refundacji wypisanych przez lekarza leków”.
W takiej sytuacji, jedynym rozsądnym – dla wszystkich zainteresowanych – rozwiązaniem jest powstrzymanie się lekarzy od orzekania o uprawnieniach pacjenta do refundacji oraz od określania stopnia refundacji, co oznacza pozostawienie pustych pól na recepcie w odpowiednich miejscach.
Opracowanie: Agnieszka Sostenes-Brązert
Źródło: www.ozzl.org.pl, stan z dnia 28 grudnia 2011 r.

Data publikacji: 29 grudnia 2011 r.