Ogólnopolski Związek Zawodowy Lekarzy wydał oświadczenie na temat działań MZ łamiących postanowienia Konstytucji oraz dezorganizujących życie lekarzy i pacjentów.
Zarząd Krajowy OZZL protestuje przeciwko niektórym zmianom wprowadzonym przez nowe rozporządzenie MZ z 27 maja 2011 r. w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu ambulatoryjnej opieki specjalistycznej. W ocenie Związku, są one niekonstytucyjne i niepotrzebnie dezorganizują pracę lekarzy, funkcjonowanie ambulatoryjnej opieki zdrowotnej i życie pacjentów.
Chodzi o to, że według nowych przepisów, „od stycznia 2012 r. lekarze z pierwszym stopniem specjalizacji nie będą mogli samodzielnie kontraktować z Narodowym Funduszem Zdrowia określonych świadczeń specjalistycznych”. Ograniczenie dotyczy np.: ginekologów, okulistów, dermatologów, pulmonologów, lekarzy chorób zakaźnych.
Jak uważa OZZL, zmiana prawa spowoduje, że „lekarze z I stopniem specjalizacji, prowadzący indywidualne praktyki prywatne lub NZOZ i mający podpisane kontrakty z NFZ, będą zmuszeni do likwidacji swojego miejsca pracy, a jednocześnie miejsca udzielania świadczeń zdrowotnych”. Taka sytuacja może dotyczyć nawet paru tysięcy lekarzy.
W ocenie OZZL, niedopuszczalne jest, aby wprowadzać tak radykalną zmianę w tak krótkim czasie (tylko 7 miesięcy od dnia wejścia w życie rozporządzenia do dnia, w którym zaczną obowiązywać nowe zasady). Jest to naruszenie zasady zachowania odpowiedniego vacatio legis, a więc działanie zdecydowanie niekonstytucyjne.
W związku z powyższym, „21 września br. ZK OZZL wystąpił do Minister Zdrowia z wnioskiem o wycofanie się z decyzji o wykluczeniu możliwości samodzielnego kontraktowania AOS przez lekarzy z pierwszym stopniem specjalizacji i o odpowiednią zmianę przedmiotowego rozporządzenia”.
Więcej na ten temat na stronie internetowej OZZL.
Opracowanie: Agnieszka Sostenes-Brązert, RPE WKP
Źródło: www.ozzl.org.pl, 22 września 2011 r.
 
Data publikacji: 23 września 2011 r.