Chodzi  lekarzy z pierwszym stopniem specjalizacji, którzy pracowali w poradniach ambulatoryjnej opieki specjalistycznej mających kontrakt z NFZ. Zostali oni – w ogromnej części – wyeliminowani z tej pracy wskutek zmienionych w roku 2011 kryteriów oceny ofert przez NFZ w postępowaniu konkursowym w sprawie zawarcia umowy o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej w części dotyczącej AOS.

OZZL wyjaśnia, że kryteria te ustala prezes NFZ , ale minister nadzoruje prezesa i ma prawo uchylić jego zarządzenie, jeżeli stwierdza, że narusza ono przepisy prawa lub powoduje pogorszenie dostępności świadczeń zdrowotnych.

„Działania prezesa NFZ doprowadziły do tego, że wiele tysięcy lekarzy pracujących w poradniach specjalistycznych finansowanych przez NFZ już tam nie pracuje. Dla nich jest to dramat (niezawinionej i nieuzasadnionej merytorycznie) utraty pracy, dla pacjentów oznacza pogorszenie dostępu do lekarzy, których  jest po prostu znacznie mniej” – pisze OZZL.   

Według Związku problem wymaga pilnego rozwiązania. Pierwszym krokiem powinno być wystąpienie do prezesa NF,Z aby odpowiednio zmienił swoje zarządzenie w sprawie określenia kryteriów oceny ofert w postępowaniu w sprawie zawarcia umowy o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej w zakresie AOS.