Program wsparcia ambulatoryjnego leczenia zespołu stopy cukrzycowej na lata 2016 – 2018 to pierwszy kompleksowy i skoordynowany plan działań na rzecz pacjentów chorych na cukrzycę. Ma on rozwiązać problem z dostępem do specjalistycznego leczenia zespołu stopy cukrzycowej i wynikającej z tego nadmiernej liczby amputacji.

Program zakłada wyposażenie i doposażenie gabinetów leczenia zespołu stopy cukrzycowej, które będą pełniły funkcje referencyjną (działając przy klinice bądź oddziale diabetologicznym w roli koordynatora na terenie województwa)  oraz  podstawową.

W ramach programu będą się odbywały szkolenia dla ponad 150 lekarzy i pielęgniarek dotyczące prewencji, diagnostyki i terapii ZSC, które podniosą kwalifikacje zespołów medycznych pracujących z pacjentami. Powstanie platforma e-learningowa do kształcenia około 1000 lekarzy i pielęgniarek POZ w celu zaznajomienia z problematyką zespołu stopy cukrzycowej, dotyczącą między innymi diagnostyki i multidyscyplinarnego leczenia.

Realizowana będzie także ogólnokrajowa kampania edukacyjna skierowana do pacjentów z cukrzycą, która będzie ukierunkowana na profilaktykę i leczenie ZSC.
Program obowiązuje od 5 września 2016 roku. Do końca 2016 roku sfinansowano wyposażenie lub doposażenie ośmiu referencyjnych gabinetów leczenia zespołu stopy cukrzycowej w ośmiu województwach.

Gabinety znajdują się przy dużych ośrodkach diabetologicznych, które prowadzą ambulatoryjną opiekę specjalistyczną i mają zaplecze w postaci oddziałów szpitalnych (kliniki lub oddziały diabetologii). Taka lokalizacja zwiększa możliwość kompleksowego podejścia do problemów zdrowotnych chorego z cukrzycą i ZSC. Oddziały stacjonarne będą zapleczem dla chorych, którzy będą potrzebować hospitalizacji. To zwiększy gwarancję ciągłości specjalistycznego leczenia.

Ministerstwo Zdrowia wybrało także realizatorów, którzy przeprowadzą kompleksowe szkolenia dla lekarzy. 

W 2017 roku powstaną kolejne gabinety – tak aby docelowo w każdym województwie znajdował się jeden gabinet referencyjny. Poza tym wyposażonych lub doposażonych zostanie ponad 50 gabinetów leczenia ZSC. Będą one służyły diagnostyce, leczeniu i profilaktyce owrzodzeń, infekcji w przebiegu ZSC. Pacjenci  z cięższym przebiegiem klinicznym będą konsultowani i ewentualnie przekazywani pod opiekę gabinetów pełniących funkcję referencyjną.

W przygotowaniu jest kampania edukacyjna dla pacjentów chorych na cukrzycę, która obejmie spoty reklamowe oraz materiały informacyjne na temat profilaktyki i postępowania przy ZSC, które zostaną rozesłane do przychodni na terenie całego kraju. W czasie trwania kampanii w 16 miastach w Polsce odbędą się bezpłatne konsultacje z diabetologiem.

Realizacja programu umożliwi powstanie sieci współpracujących ze sobą gabinetów na terenie całego kraju. Dzięki temu pacjenci będą mieli nie tylko łatwiejszy dostęp do fachowej opieki medycznej – często już na poziomie swojej macierzystej poradni diabetologicznej, lecz także do nowoczesnych metod terapii w ośrodku referencyjnym – jeśli będzie to wskazane.

 


W gabinetach będzie można skorzystać z wysokospecjalistycznych metod terapeutycznych. W uzasadnionych przypadkach pacjenci z ciężkimi przypadkami ZSC będą kierowani do szpitala.

W Polsce przeprowadza się rocznie ponad 4500 pierwszych amputacji powyżej kostki u pacjentów z cukrzycą i zespołem stopy cukrzycowej oraz dziesiątki tysięcy mniejszych obszarowo amputacji, które również powodują niepełnosprawność. Tymczasem wczesne rozpoczęcie specjalistycznego leczenia zapobiega aż 75-90 procentom przypadków amputacji i zmniejsza liczbę hospitalizacji.

Rezultatem programu ma być ograniczenie liczby amputacji w przebiegu ZSC – to zmniejszy niepełnosprawność i inwalidztwo wśród osób z cukrzycą, ograniczenie liczby pacjentów z tym powikłaniem, poprawa jakości i wydłużenie życia pacjentów z cukrzycą, skrócenie czasu leczenia owrzodzeń w obrębie stopy u osób z cukrzycą oraz ograniczenie kosztów związanych z leczeniem ZSC.

Jeśli program przyniesie oczekiwane efekty, będzie kontynuowany.

Na rozwój leczenia zespołu stopy cukrzycowej w czasie 3 lat obowiązywania programu resort zdrowia planuje przeznaczyć ponad 3 mln zł.

Źródło: www.mz.gov.pl