Zaplecze bazy w Ostrowie Wielkopolskim jest tymczasowe. Jego elementami są zabudowania kontenerowe posadowione na gruncie dzierżawionym od Aeroklubu Ostrowskiego, część pomieszczenia hangarowego wynajmowanego od Aeroklubu, cysterna do tankowania śmigłowca oraz płyta przedhangarowa i płyta postoju śmigłowca.
Budowa bazy sfinansowana została w części przez Starostwo Powiatowe w Ostrowie Wielkopolskim (remont hangaru i płyty przedhangarowej), w części przez Lotnicze Pogotowie Ratunkowe (roboty budowlane, dostawa cysterny paliwowej, dostawa i najem kontenerów).
Baza tymczasowa działać będzie do czasu wybudowania bazy docelowej, która zostanie sfinansowana ze środków Marszałka Województwa Wielkopolskiego, w ramach umowy zawartej z Lotniczym Pogotowiem Ratunkowym 1 marca 2016 roku.
[-OFERTA_HTML-]
Aeroklub Ostrowski umową użyczenia z 1 września 2015 roku przekazał nieruchomość, na której baza ta zostanie pobudowana. Lotnicze Pogotowie Ratunkowe dysponuje już wszystkimi dokumentami formalno-prawnymi pozwalającymi na wszczęcie postępowania przetargowego na opracowanie dokumentacji projektowo-kosztorysowej. Przewiduje się, że baza docelowa rozpocznie działalność statutową w połowie 2018 roku. Będzie to budynek o kubaturze kilkuset metrów kwadratowych, w skład którego wejdą pomieszczenia operacyjno-socjalne, magazyny medyczne i techniczne oraz hangar dla śmigłowca.
Baza w Ostrowie Wielkopolskim jest jedną z czterech baz, które w listopadzie 2016 roku powstaną w nowych lokalizacjach, pozostałe to Gorzów Wielkopolski, Opole i Sokołów Podlaski) Tym samym Lotnicze Pogotowie Ratunkowe będzie posiadało 21 stałych baz HEMS (ang. Śmigłowcowa Służba Ratownictwa Medycznego). Dyżur w czterech nowo powstałych bazach będzie pełniony od godziny 7, lecz nie wcześniej niż od wschodu słońca, do 45 minut przed zachodem słońca, lecz nie dłużej niż do godziny 20:00.
Na temat zmian w ratownictwie medycznym czytaj w artykule: Rewolucyjne zmiany w ratownictwie medycznym>>>
Skład załogi śmigłowca ratunkowego to pilot, ratownik medyczny/pielęgniarz i lekarz.
Efektem powstania nowych baz jest zwiększenie dostępności do Śmigłowcowej Służby Ratownictwa Medycznego w wybranych rejonach Polski, które nie były pokryte 60-kilometrowym zasięgiem operacyjnym Lotniczego Pogotowia Ratunkowego. Projekt pozwoli na skrócenie czasu dotarcia do nagłego zdarzenia oraz rozszerzenie zasięgu działania lotniczych zespołów ratownictwa medycznego.
Źródło: www.lpr.com.pl