Opiera się na obcowaniu ze zwierzęciem, głaskaniu i karmieniu. 
Zajęcia takie trwają 90 minut. Są uzupełnieniem terapii procesów poznawczych – pamięci, rozumienia, orientacji. 
 
- Nasze doświadczenie z dogoterapią pokazało, że terapia z udziałem zwierząt ma niezwykle pozytywny wpływ na proces leczenia i aktywizacji seniorów gdyż zmniejsza poczucie niepokoju, lęku i poprawia samopoczucie. Dlatego gdy tylko w pobliżu naszego ośrodka zamieszkały alpaki – Tablo i Piróg – postanowiliśmy wykorzystać ich ‘siłę spokoju’ jako element wspomagający rehabilitacji ruchowej i umysłowej. Już pierwsza sesja treningowa pokazała, że alpaki zostały przyjęte wręcz entuzjastycznie. Pacjenci brali bardzo aktywny udział w zajęciach – jedni zaczęli z alpakami rozmawiać, inni nie mogli się wręcz oderwać od głaskania i przytulania (nawet z zamkniętymi oczami), ćwiczyli i powtarzali ich imiona. Te wszystkie reakcje świadczą o tym, że zwierzęta ułatwiają nawiązanie kontaktu, rozwijają umiejętności interakcji, usprawniają sferę ruchową (prowadzenie na specjalnej smyczy, karmienie), odprężają i wywołują uśmiech. W przypadku naszych pacjentów ma to ogromne znaczenie – mówi Anna Sobolewska, dyrektor ośrodka MEDI-system Ostrowia w Wólce Ostrożeńskiej koło Garwolina.

Alpaki zostały wprowadzone do zooterapii po raz pierwszy w Anglii w latach 80. XX wieku, a następnie w Niemczech, Szwajcarii, USA, a później w wielu innych krajach, w tym w Polsce. 

Czytaj: Rzeszów: alpaki wykorzystane do rehabilitacji niepełnosprawnych>>>

- Z badań wynika, że stały kontakt ze zwierzętami wpływa na zmniejszenie poziomu lęku, depresji, żałoby oraz samotności. Lojalność i dobra wola zwierząt sprawiają, że jest to wyjątkowa, trwała i bezpieczna relacja, która znacząco poprawia jakość życia pacjenta. Alpaki są zwierzętami bardzo wdzięcznymi, łagodnymi, wzbudzającymi zainteresowanie i życzliwość. Pobudzają funkcje poznawcze pacjentów, zwiększają funkcje motoryczne oraz poczucie bezpieczeństwa i pozytywnych emocji. Dzięki temu pacjenci łagodniej przeżywają chorobę – tłumaczy Ewa Szczybelska, psycholog z ośrodka MEDI-system Ostrowia.

Alpaki sprawdziły się już w terapiach dzieci w takich schorzeniach jak ADHD, autyzm, dziecięce porażenie mózgowe czy zespół Downa. Jednak doświadczenia domów opieki dla seniorów w Niemczech czy USA pokazują, że kontakt z nimi ma również kojący i leczniczy wpływ dla osób dorosłych z depresją, zaburzeniami lękowymi, nerwicowymi  i poznawczymi. Samo spotkanie z alpaką dostarcza pozytywnego ładunku emocjonalnego i satysfakcji, a głaskanie obniża poziom lęku i zwalnia pracę serca. W przypadku osób z chorobami demencyjnymi i otępiennymi najważniejsze są walory sensoryczne. Karmiąc czy przytulając alpakę pacjenci podejmują działania usprawniające czynności i koordynację ruchów rąk i ciała. Wydawanie komend stymuluje zaś rozwój zmysłów, pobudza do aktywności, ułatwia komunikację, pozwala na przełamywanie lęku przed otoczeniem. 

Ośrodek MEDI-system Ostrowia w Wólce Ostrożeńskiej (okolice Garwolina) specjalizuje się w opiece i rehabilitacji pacjentów dotkniętych tzw. chorobami otępiennymi w przebiegu głównie choroby Alzheimera, ale także choroby Parkinsona, zaburzeniami poznawczymi, choroby Picka, pląsawicy Huntingtona i neuroboreliozy. Jako ośrodek opiekuńczo-rehabilitacyjno-leczniczy, wraz z wchodzącym w jego skład oddziałem dla pacjentów z chorobami otępiennymi, to unikalna w skali województwa mazowieckiego placówka medyczna. 90-łóżkowy oddział zapewnia pomoc przewlekle chorym, którzy wymagają wyłącznie fachowej opieki i rehabilitacji oraz pacjentom ze schorzeniami neurologicznymi w każdym stadium rozwoju choroby.

Spółka MEDI-system, świadcząca usługi w zakresie opieki długoterminowej i rehabilitacji, powstała w 2001 roku. Oferuje ponad 700 miejsc w siedmiu nowoczesnych ośrodkach na Mazowszu i na Śląsku. Od 1 stycznia 2016 r. MEDI-system jest częścią europejskiej sieci centrów i rehabilitacji ORPEA, obecnej w branży od 25 lat z potencjałem blisko 70 000 miejsc w 9 krajach, między innymi we Francji, Niemczech, Szwajcarii i Belgii.