Konkurs ogłoszony został przez Ministerstwo Zdrowia i  dotyczył poprawy i lepszego dostosowania ochrony zdrowia do trendów demograficzno-epidemiologicznych. Nabór projektów trwał od marca do końca czerwca 2013 biegłego roku, a fundusze przewidziane na ich realizację wyniosły 217.600 tys. złotych.

Spośród 585 wniosków pozytywną weryfikację przeszło 456. Ostatecznie na liście rankingowej (na razie tymczasowej, bo trwa okres odwołań) znalazły się te projekty, które otrzymały co najmniej 126,5 pkt. WCM- owi, który zajął pierwsze miejsce na liście - z sumą 135 punktów, zabrakło jednego punktu, by osiągnąć możliwe maksimum – wynosiło ono 136 punktów. Opolskie Centrum Rehabilitacji w Korfantowie uzyskało w ocenie komisji 128 punktów i zajęło 25 miejsce na liście podstawowej. Natomiast na rezerwowej znalazł się Szpital Wojewódzki w Opolu i Samodzielny Publiczny Zespół Szpitali Pulmonologicznych z siedzibą w Kup.

Wojewódzkie Centrum Medyczne swój projekt składało wspólnie z SPZOZ nad Matką i Dzieckiem w Opolu, stąd tytuł projektu „Optymalizacja opieki nad kobietą ciężarną, matką i noworodkiem z uwzględnieniem kontaktu rodziców z dzieckiem i promocji karmienia naturalnego”. Projekt, którego koszty kwalifikowane wyniosą 9.356 tys. złotych, podzielony został na kilka części. Najdroższa (4.773 tys. złotych) i najbardziej skomplikowana logistycznie będzie modernizacja oddziału intensywnej terapii noworodków. Po zakończeniu prac oddział będzie dostosowany między innymi do obecności rodziców w czasie leczenia dziecka.

Pozostałe kwoty przeznaczone są na trzyletni program opieki nad matką, ciążą i noworodkiem (tj. 3.126 tys. złotych) oraz na utworzenie banku mleka (1.381 tys. złotych). Opolski bank zlokalizowany będzie w przyziemiu. W specjalnym pomieszczeniu przygotowywane będą butelki, urządzone stanowisko dla matek, laktatory, chłodnie do przechowywania pokarmu. Bank będzie wspomagał zarówno noworodki ze szpitala przy ulicy Reymonta, jaki te z WCM. Powinien powstać w ciągu 3-4 miesięcy od uruchomienia funduszy.

Opolskie Centrum Rehabilitacji w Korfantowie, którego wniosek do Funduszu Norweskiego brzmiał „Leczenie schorzeń stawów i rehabilitacja warunkiem poprawy sprawności fizycznej oraz jakości życia osób starszych i niesamodzielnych”, ubiegało się o kwotę 31 mln złotych. Większa część tej kwoty zostanie przeznaczona na budowę 100-łóżkowego pawilonu. Dzięki tej inwestycji poprawią się warunki pobytu pacjentów. Jest też szansa, że dzięki rehabilitacji ruchowej część z nich nie będzie wymagała zabiegów operacyjnych, co w sposób znaczący skróci kolejkę oczekujących na przeszczep endoprotezy stawów (dzisiaj wyznaczane są terminy na rok 2022).

- Jeśli w miarę szybko otrzymamy pieniądze, to pawilon będzie gotowy w marcu 2015 roku – deklaruje dyrektor Wojciech Machelski.
Fundusz Norweski pokrywa 80 proc. wartości projektu, pozostałe 20 proc. jest wkładem szpitali.