Województwo opolskie było dotąd jednym z dwóch regionów, które takiego urządzenia nie posiadało. Pacjenci korzystali z tego rodzaju usług medycznych w sąsiednich województwach. Rocznie było to około 500 osób.

– Ze względu na ograniczony dostęp nie wszyscy mogli się na badanie dostać. Zapotrzebowanie więc można oszacować na około tysiąc osób rocznie – mówi Wojciech Redelbach, dyrektor OCO.

Na przeszkodzie w zakupie urządzenia PET stały przede wszystkim względy finansowe. Koszt zakupu urządzenia wyniósł około 11 mln zł, a wraz z budową pawilonu, to koszt rzędu 20 mln złotych.

Ciężar budowy oraz zakupu PET TK wzięła na siebie spółka Voxel, która ma duże doświadczenie w tego typu diagnostyce, prowadzi podobne pracownie w pięciu innych ośrodkach w kraju (Opole jest szóstym), wykonuje około 150 tysięcy badań rocznie, produkuje radiofarmaceutyki.

Pozwolenie na zawarcie umowy w ramach partnerstwa publiczno-prywatnego wyraził samorząd województwa (OCO jest szpitalem samorządowym). Dzięki temu powstał nowoczesny pawilon, wyposażony w nowoczesny aparat.

 [-OFERTA_HTML-]

 

– Badanie PET -TK jest szczególnie istotne w diagnostyce nowotworowej, bo pozwala zidentyfikować zmiany, które nie zostałyby wychwycone przez inne metody diagnostyczne. Pozwala też określić bardzo wczesne zmiany, a czas – jak wiadomo – w terapii onkologicznej ma kapitalne znaczenie. I co ważne: pozwala na lokalizację guza pierwotnego w sytuacji istnienia przerzutów o nieznanym punkcie wyjścia. Nie było to możliwe przy użyciu innych dostępnych metod – wyjaśnia dyrektor Wojciech Redelbach.

Prezes Voxel S.A. dr Krzysztof Fujak dodaje, że PET-TK coraz częściej wykorzystywany jest także przy planowaniu radioterapii i kontroli jej skuteczności, dzięki czemu podnosi efektywność leczenia.
– Badanie jest bezpieczne i bezbolesne. Pacjent otrzymuje glukozę i izotop promieniotwórczy. W miejscu chorobowym  następuje gromadzenie glukozy. Dane te zbierane są na detektorze i przesyłane do diagnostyka – wyjaśnia.

Umowa z OCO na dzierżawę pawilonu zawarta została na 10 lat, spółka przeszkoliła także i zatrudnia na potrzeby opolskiego PET kadrę specjalistów (lekarze i technicy). Przy badaniach pracować będzie docelowo 10 osób.

W trakcie otwarcia pracowni prezes Krzysztof Fujak zadeklarował, że spółka będzie sponsorem 100 badań dla mieszkańców województwa opolskiego. Ich koszt, to 330 tysięcy złotych. Ta deklaracja jest istotna dlatego, że nie ma jeszcze kontraktu na sfinansowanie usług z NFZ.

– Jednym z naszych priorytetów w ochronie zdrowia jest gwarantowany dostęp do usług medycznych dla wszystkich mieszkańców województwa. Liczę więc, że resort zdrowia spełni nadzieje zarówno menedżerów ochrony zdrowia, jak i pacjentów i algorytm, według którego przeliczane są koszty usług medycznych, będzie dużo korzystniejszy – stwierdził obecny w OCO wicemarszałek Roman Kolek.

 

Źródło: www.opolskie.pl