Operacja obejmuje przeszczep kości strzałkowej i zespolenie naczyń krwionośnych pod mikroskopem.

"Tego typu operacje u dorosłych prowadzone są w wielu ośrodkach onkologicznych w Polsce, u dzieci zdecydowanie rzadziej. W naszym regionie będzie to pierwsza rekonstrukcja żuchwy tym sposobem" - powiedział PAP kierujący zespołem chirurgów dr Krzysztof Dowgierd.

Dodał, że operacja jest przeprowadzana u 14-letniej pacjentki, która utraciła znaczną część żuchwy wskutek choroby nowotworowej. Lekarze mają zrekonstruować ten ubytek, co pozwoli nastolatce odzyskać sprawność i zdrowie.

Chirurdzy pobiorą z podudzia pacjentki fragment kości strzałkowej z naczyniami krwionośnymi. Zostanie on wszczepiony w ubytek żuchwy. Muszą też dokonać tzw. mikrozespolenia naczyń krwionośnych, czyli ich połączenia z naczyniami szyjnymi pod specjalistycznym mikroskopem.

Rozpoczęta w środę przed południem operacja będzie trwała ok. 12 godzin. Czy się powiodła, będzie można - zdaniem lekarzy - ocenić już następnego dnia. Po odtworzeniu żuchwy pacjentka będzie mogła poddać się drobniejszym zabiegom, służącym pełnej rekonstrukcji jamy ustnej, a potem rehabilitacji.

W szpitalu dziecięcym w Olsztynie funkcjonuje ponadregionalny ośrodek chirurgii szczękowo-twarzowej, rekonstrukcyjnej i estetycznej dla dzieci. Co roku leczy się tutaj ok. 500 dzieci. (PAP)

mbo/ agt/ as/