Komitet zalecił także, aby państwo zapewniło osobom i grupom najmniej uprzywilejowanym i marginalizowanym dostęp do wszystkich podstawowych usług opieki zdrowotnej.
Komitet wyraził zaniepokojenie dużą liczbę niebezpiecznych aborcji wykonywanych w Polsce, jak również wieloma przeszkodami w uzyskaniu dostępu do aborcji bezpiecznej i legalnej, a także restrykcyjnym ustawodawstwem.
Komitet jest ponadto zaniepokojony tym, że w wyniku wyroku wydanego przez Trybunał Konstytucyjny 7 października 2015 (sprawa K 12/14), ani lekarze powołujący się na sprzeciw sumienia jako podstawę odmowy wykonania aborcji, ani zainteresowane instytucje nie mają obowiązku kierować kobiet chcących poddać się aborcji do innych placówek, co tym samym jeszcze bardziej ogranicza dostęp do aborcji bezpiecznej i legalnej.
W związku z tym Komitet zalecił, aby państwo zapewniło w praktyce możliwość wykonania bezpiecznej i legalnej aborcji, podjęło skuteczne środki zapobiegające aborcji niebezpiecznej, zapewniło opiekę po aborcji i poradnictwo dla osób tego potrzebujących, aby pilnie ustanowiło i kontrolowało skuteczny mechanizm ostrzegawczy, w przypadkach powoływania się przez lekarzy na klauzulę sumienia.
Komitet jest także zaniepokojony trudnościami napotykanymi przez kobiety i młodzież w dostępie do usług dotyczących zdrowia seksualnego i reprodukcyjnego i środków antykoncepcyjnych, w tym wymaganiem zgody rodziców na dostęp do usług ginekologicznych w stosunku do młodzieży w wieku poniżej 18 lat.
Komitet wezwał Polskę do promowania kompleksowej, odpowiedniej dla wieku, edukacji seksualnej dla obu płci w szkołach i w warunkach nieformalnych.
Rekomendacje Komitetu dotyczą także zwiększenia alokacji środków finansowych i zasobów ludzkich na usługi zdrowia psychicznego w celu zapewnienie ich właściwego funkcjonowania, zagwarantowania pełnego poszanowania praw człowieka pacjentów w szpitalach psychiatrycznych, w tym poprzez niezależne i skuteczne monitorowanie leczenia oraz efektywną kontrolę sądową nakazów zamknięcia w szpitalach psychiatrycznych, zapewnienia leczenia psychiatrycznego na zasadzie wolnej i świadomej zgody oraz promowania alternatywnych metod leczenia zdrowia psychicznego, w tym leczenia ambulatoryjnego.
Komitet rekomendował także rozszerzenie dostępności opioidowych terapii zastępczych dla osób leczonych z uzależnienia od tego typu narkotyków.
Źródło: www.rpo.gov.pl