Lądowisko przystosowane jest do startów i lądowań śmigłowców Eurocopter EC 135. Przeznaczone jest dla helikopterów medycznych o masie całkowitej maksymalnej 3 tony i długości maksymalnej 15 metrów. Konstrukcja stalowa lądowiska posadowiona jest na konstrukcji żelbetowej (słupy i ruszt z belek żelbetowych). Płyta lądowiska jest umiejscowiona około 7,5 m nad dachem budynku. Kształt lądowiska zbliżony jest do okręgu o średnicy 32 metry. Średnica płyty głównej to 20 metrów, resztę lądowiska stanowi krata pomostowa oraz siatki bezpieczeństwa. Do lądowiska dochodzi pomost komunikacyjny o długości 26 metrów. Tym samym spełnia wszystkie wymogi unijne do całodobowej obsługi lądowań.

Szpitalny Oddział Ratunkowy w olsztyńskim szpitalu MSW przyjął w 2013 roku 13 873 pacjentów. Dysponowanie całodobowym lądowiskiem umożliwi udzielenie pomocy wielu pacjentom wymagającym szybkiej hospitalizacji. W pierwszym miesiącu po oddaniu do użytkowania lądowiska wykonano do szpitala MSW 4 transporty lotnicze pacjentów. Wszyscy przetransportowani cierpieli na udary mózgu.

Na terenie Polski zlokalizowane jest obecnie 18 baz śmigłowców ratunkowych. Olsztyńska jest jedną z dziewięciu pełniących dyżury całodobowe i obejmuje działaniem obszar o promieniu 80 km. (odcinki dróg krajowych nr 7 od Elbląga do Mławy, 16 od Łasina do Mikołajek, 57 od Przasnysza do rosyjskiej granicy).
 

Opracowała: Magdalena Okoniewska

Źródło – Szpital MSW, Olsztyn