Od siedmiu miesięcy olsztyński szpital miejski prowadzi projekt, w ramach którego oferuje ciężarnym bezpłatne badania zarówno krwi, jak i USG. Bezpłatne badania profilaktyczne, między innymi USG stawów biodrowych, czy USG przezciemieniowe, oferowane są również noworodkom i dzieciom do ukończenia pierwszego roku życia.

- Projekt cieszy się ogromną popularnością i przynosi wymierne efekty, ponieważ w niektórych przypadkach udało się wykryć u ciężarnych np. zagrożenie przedwczesnym porodem - przyznał dr Bogdan Krasucki, koordynator oddziału ginekologiczno-położniczego w olsztyńskim szpitalu miejskim. Podkreślił, że dzięki projektowi dodatkowych badań poziom opieki nad ciężarnymi znacznie wzrósł.

Pieniądze na realizację projektu dotyczącego opieki perinatalnej olsztyńska lecznica pozyskała z grantu z tzw. funduszy norweskich. W sumie projekt opiewa na blisko 8,4 mln zł, z czego 1,6 mln to pieniądze od gminy Olsztyn, a 6,7 mln - to środki z Islandii, Lichtensteinu i Norwegii. Pierwotnie projekt miał się zakończyć w tym roku ale, jak przyznała dyrektor szpitala Joanna Szymankiewicz-Czużdaniuk, szpital nie wydał dotąd pełnej kwoty.
 
Czytaj:  „Rodzę – Mam prawa” – rusza kampania informacyjna dla kobiet w ciąży>>>

- Ponieważ badania laboratoryjne wykonujemy w ramach projektu w naszym szpitalnym laboratorium, pozwoliło nam to zaoszczędzić 400 tys. zł. Kolejne 300 tys. zł zaoszczędziliśmy na przetargach na sprzęt, który także kupiliśmy w ramach pieniędzy z tego projektu. Aby nie zwracać tych pieniędzy poprosiliśmy o wydłużenie projektu do końca 2016 roku i uzyskaliśmy na to zgodę. Bardzo nas to cieszy - powiedziała dyrektor szpitala miejskiego.

Dotąd z bezpłatnych badań skorzystało 3 tysiące ciężarnych i ponad 1 tysiąc oworodków. Szpital za pieniądze z grantu funduszy norweskich kupił aparat USG z funkcją elastografii (to badanie szyjki macicy, które pomaga w ustaleniu zagrożenia przedwczesnym porodem), trzy inkubatory, stół operacyjny, pulsoksymetry, czy pompy infuzyjne.(pap)