System informatyczny w olsztyńskim ambulatorium w Szpitalu Dziecięcym zacznie działać w najbliższym czasie. Rzecznik Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Olsztynie Maja Bezuch powiedziała, że dzięki informatyzacji ambulatorium wszystkie wizyty pacjentów w tym miejscu będą opisywane elektronicznie i przechowywane w systemie.

- Istotne dla nas jest to, że przy kolejnej wizycie będzie możliwe sięgnięcie do poprzednich zapisów - powiedziała Bezuch. Dodała, że informatyzacja obejmie także system rejestracji pacjenta czy weryfikację jego danych w systemie eWUŚ.

Czytaj: Katowice: 1,1 mln zł na system informatyczny w szpitalu kolejowym >>>

- Po wprowadzeniu systemu elektronicznego raz wprowadzone w rejestracji dane pacjenta posłużą lekarzowi do wydrukowania na przykład recept czy skierowania - powiedziała Bezuch podkreślając, że usprawni to pracę lekarzy oraz ułatwi sprawozdawczość do Narodowego Funduszu Zdrowia.

Obecnie w olsztyńskim ambulatorium nie ma praktycznie żadnego systemu informatycznego: pacjent najpierw musi się zarejestrować do lekarza podając swój numer pesel, następnie na kartce otrzymuje potwierdzenie o ubezpieczeniu (lub jego braku) i kartkę tę oddaje w gabinecie lekarzowi. Lekarz odręcznie zapisuje każdą wizytę w książce ewidencyjnej i wszelkie dokumenty dla pacjenta wypisuje ręcznie (recepty, czy skierowania do specjalistów). Wydłuża to czas trwania wizyt w ambulatorium.

Jedna z lekarek pracujących w ambulatorium powiedziała, że dla niej ważne jest to, że system pozwoli "wyłapać" ludzi, którzy zamiast chodzić do lekarza rodzinnego notorycznie wybierają ambulatorium i przychodzą tu np. po przedłużenie recept lub też w sprawie choroby, którą zaczął leczyć lekarz rodzinny.
- Tu powinni trafiać pacjenci z nagłymi sprawami a nie wygodniccy, którzy nie chcą poczekać u lekarza rodzinnego np. na receptę - przyznała lekarka.

 

 

W olsztyńskim ambulatorium w dni powszednie dyżury rozpoczynają się od godz. 18 i trwają do 8 rano. Na jednym dyżurze pracuje internista i pediatra oraz dwie pielęgniarki. Większa obsada i wydłużone dyżury obowiązują w święta i weekendy. Bezuch podała, że w II półroczu 2014 roku ambulatorium w Olsztynie udzieliło blisko 9 tysięcy porad osobom dorosłym oraz ponad 8,5 tysięcy dzieciom. Wykonano także 8,7 tysięcy zabiegów.(pap)