Jak stwierdza Światowa Organizacja Zdrowia, wciąż nie wiadomo, jaką rolę odgrywają dzieci w procesie przenoszenia oraz rozprzestrzeniania koronawirusa, Wiele oznak wskazuje na to, że małe dzieci są mniej podatne na zarażenie się SARS-CoV-2 niż dorośli, ale z innych danych wynika, że nastolatkowie odgrywają "większą rolę" w jego roznoszeniu, niż małe dzieci.

Obowiązek noszenia maseczek dla młodszych dzieci

W opinii WHO i UNICEF, dzieci poniżej 5 lat, nie powinny nosić maseczek ochronnych zasłaniających usta i nos. Leży to w interesie samych dzieci i służy ich bezpieczeństwu. Dotyczy to również dzieci niepełnosprawnych i tych z zaburzeniami rozwoju.

Dzieci w przedziale wiekowym 6 - 11 lat - noszenie przez nie maseczek ochronnych ma być zależne od wielu czynników. Noszenie maseczki jest wskazane, gdy dzieci przebywają na obszarze dotkniętym w dużym stopniu pandemią koronawirusa i utrzymują kontakty z osobami zaliczanymi do grup wzmożonego ryzyka. W takim przypadku, w ich pobliżu powinna znajdować się osoba dorosła, która pomoże im we właściwym posługiwaniu się maseczką.

 


Koniec pandemii w 2022 roku

WHO ma nadzieję, że pandemia koronawirusa zakończy się przed upływem dwóch najbliższych lat. Jak powiedział szef WHO, Tedros Adhanom Ghebreyesus -nawet, jeżeli w porównaniu z epidemią grypy hiszpanki, która wybuchła w 1918 roku (trwała dwa lata), pandemia koronawirusa może wydawać się groźniejsza wskutek globalizacji, która znacznie ułatwia jej rozprzestrzenianie się, to dzięki postępowi nauki i techniki współczesny świat łatwiej może sobie z nią poradzić.