Pielęgniarka nie będzie miała możliwości wystawiania zwolnienia lekarskiego. Od 2016 roku lekarz będzie miał wgląd zarówno do danych pacjentów, jak i danych członków ich rodziny, a także pracodawców. W momencie kiedy lekarz wpisze numer PESEL, pozostałe dane automatycznie zostaną uzupełnione przez system. System PUE poda także kod literowy oraz numer statystyczny danej choroby podczas wpisywania jej nazwy. Dodatkowo lekarz będzie miał możliwość wglądu do zwolnień wystawionych wcześniej.
E-zwolnienie zostanie przekazane automatycznie do ZUS, bez konieczności osobistego dostarczania, a także przechowywania kopii przez lekarza. Następnie ZUS przekaże elektronicznie zwolnienie pracodawcy, na jego profil informacyjny. E-zwolnienia będą przechowywane w systemie komputerowym ZUS. Będą one mogły być wydawane wstecz.
Wydrukowanie e-zwolnienia będzie możliwe na życzenie pracownika, bądź w momencie, kiedy pracodawca nie będzie posiadał profilu na PUE. Jeśli e-zwolnienie z jakichś przyczyn nie dotrze do ZUS, lekarz powinien wystawić zwolnienie ponownie.
Czytaj: Co dziesiąte zwolnienie lekarskie jest kwestionowane>>>
System umożliwi lekarzowi skierowanie pacjenta na rehabilitację jeżeli wpisany przez lekarza numer choroby będzie należał do grupy schorzeń dla których ZUS prowadzi rehabilitację. System komputerowy przypomni lekarzowi, podczas wystawiania e-zwolnienia o możliwości skierowania pacjenta na rehabilitację leczniczą. W przypadku pozytywnej decyzji lekarza o skierowaniu pacjenta na rehabilitację, system otworzy formularz wniosku ZUS PR-4 i wprowadzi automatycznie dane pacjenta. Lekarz będzie mógł od razu wystawić wniosek o rehabilitację i przesłać go w formie elektronicznej do ZUS w celu wydania orzeczenia przez lekarza orzecznika ZUS.
Wystawienie e-zwolnienia będzie możliwe także za pośrednictwem urządzenia mobilnego, na przykład podczas wizyty domowej w momencie, kiedy lekarz będzie miał przy sobie takie urządzenie z dostępem do Internetu. Gdy nie będzie dostępu do urządzenia mobilnego podczas wizyty domowej, lekarz wystawi pacjentowi w dniu badania zwolnienie na specjalnym formularzy zaświadczenia lekarskiego, uprzednio wydrukowanym z systemu i opatrzonym jego podpisem i pieczątką. W ciągu trzech dni od jego wystawienia lekarz będzie musiał wprowadzić je do systemu elektronicznego.