W projekcie nowelizacji proponuje się uznanie za lekarza w trakcie specjalizacji lekarza, który rozpoczął specjalizację szczegółową - w przypadku posiadania specjalizacji II stopnia lub tytułu specjalisty w odpowiedniej dziedzinie medycyny oraz uzyskał potwierdzenie przez kierownika specjalizacji wiedzy i umiejętności umożliwiających pracę w poradni specjalistycznej, lekarza, który ukończył pierwszy rok specjalizacji w przypadku specjalizacji innych niż wymienione w § 2 pkt 3 lit a i c rozporządzenia oraz uzyskał potwierdzenie przez kierownika specjalizacji wiedzy i umiejętności umożliwiających samodzielną pracę, a także lekarza, który ukończył II rok specjalizacji w odniesieniu do specjalizacji w dziedzinie okulistyki lub dermatologii i wenerologii oraz uzyskał potwierdzenie przez kierownika specjalizacji wiedzy i umiejętności umożliwiających samodzielną pracę.

Zmiana ma na celu zwiększenie uprawnień lekarzy w trakcie specjalizacji, jednocześnie przy zapewnieniu bezpieczeństwa pacjenta oraz zachowaniu odpowiedniej jakości świadczeń.

W projekcie rozporządzenie proponuje się wprowadzenie zapisu stanowiącego, że świadczeniodawca realizujący leczenie onkologiczne powinien stosować się do zasad określonych w "Zaleceniach postępowania diagnostyczno-terapeutycznego w nowotworach złośliwych Polskiego Towarzystwa Onkologii Klinicznej". Stosowanie przez lekarzy tych zaleceń poprawi dostęp pacjentów do świadczeń onkologicznych i zapewnie jakość udzielanych świadczeń.

Zmianie ulegnie także brzmienie załącznika  nr 1 do rozporządzenia. Planuje się umożliwić samodzielne wykonywanie świadczeń lekarzom ze specjalizacją I stopnia w odpowiednich dziedzinach medycyny w następujących poradniach specjalistycznych: między innymi diabetologicznej, diabetologicznej dla dzieci, kardiologicznej, nefrologicznej, neurologicznej dziecięcej.

Przepisy rozporządzenia będą stosowane do świadczeń z zakresu AOS od dnia 1 stycznia 2015 roku.

Uwagi do projektu można zgłaszać do dnia 8 maja 2014 r.

Opracowanie: Ewelina Wójcik RPE WK
 

Zagadnienia związane z wyceną usług ambulatoryjnej opieki specjalistycznej przedstwia między innymi opracowanie, którego autorką jest Monika Raulinajtys-Grzybek.

Książka pod tytułem "Wycena usług ambulatoryjnej opieki specjalistycznej" dostępna jest w księgarni Profinfo.