Rozporządzenie, o którym mowa, określa sposób realizacji recept wystawianych w postaci elektronicznej, jak i w postaci papierowej, oraz zakres niezbędnych danych oraz sposób ich realizacji. Nad ostatecznym kształtem dokumentu pracowało wiele środowisk i urzędów, swoje uwagi zgłaszał m.in. NFZ, lekarze i farmaceuci. Jak podkreśla NRA przy uwzględnieniu uwag tak wielu środowisk i instytucji, w rozporządzeniu pojawiły się błędy, które należy jak najszybciej wyeliminować.
NRA stoi na stanowisku, że rozporządzenie należy jak najszybciej znowelizować. Wśród zgłaszanych uwag znajduje się ta dotycząca braku zapisów o wyjątkach w sytuacjach szczególnych. Rozporządzenie nie umożliwia w sytuacjach wyjątkowych realizacji recept wypisanych przez osoby uprawnione, ale niespełniających wymogów formalno-prawnych, a takim jest za krótki o np. 3 milimetry bok recepty papierowej. W poprzednio obowiązujących rozporządzeniach takie zapisy były i umożliwiały farmaceucie zrealizowanie recepty, która nie spełniała wszystkich kryteriów.
"W związku pojawiającymi się obecnie utrudnieniami w realizacji recept zgodnie z zapisami dokumentu, Naczelna Rada Aptekarska już wcześniej, zaraz po wejściu w życie rozporządzenia, zgłosiła do wiceministra Ministra Zdrowia Marcina Czecha pisemne uwagi, wątpliwości interpretacyjne oraz propozycje zmian" - czytamy w piśmie NRA.
W trakcie wielogodzinnego spotkania, krok po kroku analizowano poszczególne zapisy, wskazując na problemy z ich realizacją w praktyce, omawiano także konieczność nowelizacji rozporządzenia i propozycje zmian. Ministerstwo Zdrowia uznało wnioski za zasadne i zapewniło, że w najbliższym czasie przygotuje projekt nowelizacji.
Naczelna Rada Aptekarska wyraża nadzieję, że cały szereg uwag, które zgłosiła zostanie wzięty pod uwagę, błędy zostaną wyeliminowane i uda się uniknąć kolejnych w przyszłości.
Kolejnym tematem do dyskusji będzie projekt rozporządzenia MZ w sprawie zapotrzebowań oraz wydawania z apteki produktów leczniczych, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego i wyrobów medycznych przygotowany przez Główny Inspektorat Farmaceutyczny, do którego NRA ma wiele zastrzeżeń. Rozporządzenie zakłada m.in. ograniczenie prawa farmaceutów do wydawania leków w dawce niższej niż przepisana przez lekarza.