Według Rady stanowisko wyrażone przez Marszałka Sejmu, które zostało skierowane do Trybunału Konstytucyjnego jest niezgodne z opinią Komisji Ustawodawczej z 4 lutego 2015 roku.

Na temat stanowiska Sejmu dotyczącego klauzuli sumienia czytaj: Ograniczenie klauzuli sumienia lekarzy jest zgodne z konstytucją >>>

„Jest zatem kwestią co najmniej dyskusyjną, czy wyrażone przez Marszałka Sejmu zapatrywanie na wniosek NRL o stwierdzenie niezgodności z Konstytucją przepisów o klauzuli sumienia jest rzeczywistym zdaniem Sejmu, czy jedynie opinią Marszałka” – czytamy w oświadczeniu Rady.

Jak podkreśla Prezes Naczelnej Rady Lekarskiej Maciej Hamankiewicz: „Samorząd lekarski wyraża zdumienie, że po takiej decyzji Komisji Ustawodawczej Marszałek Sejmu wysłał do Trybunału Konstytucyjnego stanowisko pozostające w całkowitej sprzeczności z opinią Komisji. Dodam również, że w stanowisku tym datowanym na dzień 5 lutego 2015 r., znając opinię Komisji Ustawodawczej, Marszałek Sejmu nie wzmiankował nawet Trybunałowi o odmiennym poglądzie Komisji Ustawodawczej, ani o powodach odstąpienia od jej opinii. Po zapoznaniu się ze stanowiskiem Marszałka Sejmu Rzeczpospolitej Polskiej w sprawie wniosku Naczelnej Rady Lekarskiej dotyczącego niezgodności z Konstytucją art. 39 ustawy o zawodach lekarza i lekarza dentysty (klauzuli sumienia), stwierdzam, że argumenty Marszałka Sejmu podniesione w stanowisku skierowanym do Trybunału Konstytucyjnego nie są zasadne” – czytamy w oświadczeniu Rady.



 

Naczelna Rada Lekarska podkreśla, iż nadal uważa, że obecne uregulowania klauzuli sumienia naruszają Konstytucję.