Prezydium Naczelnej Rady Lekarskiej po rozpatrzeń w sprawie świadczeń gwarantowanych wyraziło swoją dezaprobatę dla narzuconego przez Ministerstwo Zdrowia sposobu pracy nad tymi projektami.

Zarówno samorząd lekarski, jak i liczne inne podmioty (w tym także Rada Agencji Oceny Technologii Medycznych) zwracały uwagę na to, że ten wymuszony ówczesną sytuacją sposób przyjęcia przez państwo zakresu gwarantowanych obywatelom świadczeń zdrowotnych, wymaga pilnej rewizji polegającej przede wszystkim na analizie wartości poszczególnychświadczeń zdrowotnych wymienionych w przyjętych wówczas w błyskawicznym tempie rozporządzeniach.

Prezydium NRL uważa, że wadliwa treść obowiązujących rozporządzeń jest jedną z przyczyn problemów, z jakimi na co dzień zmagają się pacjenci, lekarze i zarządzający placówkami opieki zdrowotnej. Jest także jedną z przyczyn dramatycznie złego dostępu do świadczeń. Podstawowym problemem polskiego systemu ochrony zdrowia pozostaje całkowite niedostosowanie zawartości „koszyka” i środków przeznaczanych na jego realizację. W tej sytuacji konieczna jest ciągła i głęboka analiza treści obowiązujących rozporządzeń w celu określenia, co jest konieczne i możliwe oraz jakie warunki muszą być rzeczywiście spełnione przy wykonywaniu świadczeńzdrowotnych, dla realizacji konstytucyjnego prawa obywateli polskich do ochrony zdrowia.

Źródło: www.nil.org.pl