W pawilonie może podjąć jednorazowo terapię 131 osób. Do ich dyspozycji będą nowoczesne pokoje dwu- i trzyosobowe, połączone wspólnym węzłem sanitarnym, oraz zaplecze terapeutyczne.

Budynek jest wyposażony we własny system ogrzewania, na który składają się pompy ciepła oraz kocioł olejowy. Powinno to znacząco wpłynąć na obniżenie kosztów ogrzewania. Już w czasie tegorocznej zimy, mimo pokaźnych mrozów, nie trzeba było ani razu uruchamiać kotła olejowego, a temperatura w pawilonie oscylowała na poziomie 21 stopni.

Wykonawcą inwestycji był opolski Zakład Techniczno-Budowlany „Polbau”. Jak wyliczał Janusz Szymanowski, dyrektor CTN, budowa pochłonęła m. in. 42 tys. cegieł, 75 ton stali. Inwestycję sfinansowano z budżetu samorządu województwa, jej koszt to 20,5 mln złotych, z czego sam pawilon kosztował 9 mln złotych.

Dokonując symbolicznego otwarcia obiektu marszałek województwa, Józef Sebesta, przypomniał, że pomysł budowy pawilonu pojawił się w 2008 roku, kiedy wiadomo już było, że pałac w Mosznej nie spełnia standardów, jakie dla placówek medycznych określają nowe przepisy prawne. – Uznaliśmy, że zarówno załoga, pacjenci, jak i mieszkańcy Mosznej zasługują na to, by działalność lecznicza była tu prowadzona. Powstał pawilon, który gwarantuje pracę większości załogi. Natomiast pałac poddany zostanie modernizacji – w nieco wolniejszym tempie, niż to wcześniej zakładaliśmy, gdy brane były pod uwagę fundusze unijne. Będzie w nim prowadzona działalność hotelowa i gastronomiczna. Cieszę się, że pacjenci będą nadal przyjeżdżać do Mosznej i korzystać z tego pięknego otoczenia – m. in. parku, który też poddany zostanie rewitalizacji – powiedział marszałek.

Źródło: www.opolskie.pl