9 lutego 2012 r. wchodzi w życie ustawa z 13 stycznia 2012 r. o zmianie ustawy o refundacji leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona kilka istotnych zmian dla aptek, m. in. normę, że apteka nie jest obowiązana do zwrotu refundacji ceny leku, środka spożywczego specjalnego przeznaczenia żywieniowego, wyrobu medycznego na zasadach określonych w art. 43 ust. 1 pkt 6 ustawy, o której mowa w art. 1, realizowanej na podstawie recept, które zostały wystawione od 1 stycznia do 8 lutego 2012 r. przez osoby uprawnione niezgodnie z art. 48 ust. 8 ustawy, o której mowa w art. 1.

Jednak, jak wskazuje NRA, „nowelizacja nie realizuje postulatów środowiska aptekarskiego”. Przede wszystkim nadal nie zmieniono:

- art. 43 ust. 1 pkt 6 ustawy refundacyjnej i wynikającego z niego obowiązku zwrotu refundacji, jeżeli naruszone zostaną przepisy dotyczące realizacji recept, w tym rozporządzenia w sprawie recept lekarskich – niezależnie od tego, który podmiot popełnił błąd na recepcie;

- art. 44 ustawy refundacyjnej, który dotyczy wydawania przez aptekę zamienników.

Ponadto, tzw. abolicja z art. 7 ustawy nowelizacyjnej nie obejmuje wszystkich przypadków istotnych dla aptekarzy, w szczególności nie obejmuje wszystkich uchybień na zrealizowanych receptach, które związane są tzw. protestem pieczątkowym środowisk lekarskich.

W związku z powyższym NRA informuje, że protest aptekarzy trwa nadal i aktualne jest wezwanie VI Krajowego Zjazdu Aptekarzy do rygorystycznego, wymaganego przez obowiązujące przepisy prawa badania formalnej poprawności recept lekarskich oraz wydawania leków refundowanych wyłącznie na podstawie prawidłowo wystawionych recept.

Źródło: www.nia.org.pl, stan z dnia 9 lutego 2012 r.