Konieczność wydania nowego zarządzenia wynika z dostosowania warunków kontraktowania do podpisanego przez Ministra Zdrowia w dniu 29 października 2013 r. rozporządzenia w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu opieki paliatywnej i hospicyjnej.
Nowe zarządzenie nakładać będzie na świadczeniodawców przede wszystkim obowiązek zapewnienia pacjentom możliwości weryfikacji uprawnień do świadczeń za pomocą systemu eWuś pod rygorem kary umownej.
Zarządzenie wprowadza także zmiany w przedmiocie możliwości realizacji świadczeń zawartych w katalogu zakresów świadczeń w opiece paliatywnej i hospicyjnej łącznie z innymi świadczeniami, a także zakłada ono odnośnie leczenia w oddziale medycyny paliatywnej lub świadczeń w hospicjum stacjonarnym, iż opieką obejmowani są pacjenci cierpiący na nieuleczalne i niepoddające się leczeniu przyczynowemu, postępujące schorzenia.
Nowe przepisy przewidują możliwość przebywania pacjenta hospicjum na przepustce (nie więcej niż 2 dni w miesiącu) za zgodą kierownika oddziału oraz lekarza. W czasie przebywania na przepustce pacjent otrzymuje leki, wyroby medyczne i środki pomocnicze od świadczeniodawcy.
Zmianie uległa również treść załącznika nr 3 "Warunki wobec świadczeniodawców - świadczenia w opiece paliatywnej i hospicyjnej" w odniesieniu do warunków wymaganych jak i dodatkowo ocenianych. Po wejściu w życie rozporządzenia świadczeniodawca będzie miał obowiązek zapewnienia całodobowego dostępu przez 7 dni w tygodniu do świadczeń opieki zdrowotnej udzielanych przez lekarza i pielęgniarkę.
Projektowane zmiany weszły w życie z dniem podpisania, jednakże będą stosowane do postępowań w sprawie zawarcia lub zmiany umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej, dotyczących udzielania świadczeń od dnia 1 stycznia 2014 r.
Z dniem 31 grudnia 2013 roku moc utraci obecnie obowiązujące zarządzenie Prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia z dnia 2 listopada 2011 r. w sprawie określenia warunków zawierania i realizacji umów w rodzaju opieka paliatywna i hospicyjna nr 79/2011/DSOZ.
Źródło: www.nfz.gov.pl