Pierwszy zjazd prezentujący postępy w medycynie sercowo-naczyniowej odbył się w Zabrzu w 1993 roku. Zainicjowany został przez Śląskie Centrum Chorób Serca. W ciągu kilku lat udało się wypracować międzynarodową formułę konferencji, w ramach której organizowane są sesje dla kardiologów, kardiochirugów, angiologów i chirurgów naczyniowych, anestezjologów, jak również lekarzy wielu innych specjalności z kraju i zagranicy.

Dyrektor Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu prof. Marian Zembala powiedział PAP, że konferencja od 20 lat dokumentuje polskie dokonania w obszarze medycyny sercowo-naczyniowej i transplantacyjnej. W tym roku bierze w niej udział ok. 3 tys. osób. "Polska medycyna wbrew malkontentom, którzy ciągle dostrzegają zagrożenia, jest medycyną nowoczesną i medycyną silną, medycyną europejską" - powiedział prof. Zembala.

Wybitny polski nefrolog, endokrynolog i patofizjolog prof. Franciszek Kokot podkreślał, że metody leczenia chorób serca bardzo się zmieniły w ostatnich dwudziestu latach. "Przede wszystkim inwazyjne metody poprawiły sytuację w zakresie śmiertelności i chorobowości naczyń wieńcowych" - powiedział PAP, pokreślając, że lekarze mają możliwość operowania naczyń wieńcowych leczenia lub ich połinwazyjnego leczenia.

Podczas spotkań wiele mówiono, o tym, że medycyna coraz częściej jest małoinwazyjna. "Przy pomocy nanotechnologii potrafimy zaglądnąć do naczynia wieńcowego i zobaczyć co tam jest za blaszką miażdżycową i jak ją zniszczyć" - mówił prof. Kokot.

W programie dwudniowej konferencji znalazły się prezentacje z wykonania zabiegów, w tym m.in. małoinwazyjna naprawa zastawki mitralnej i wymiany lub naprawy zastawki aortalnej oraz małoinwazyjne hybrydowe leczenie migotania przedsionków. W ramach tzw. kursu kardiologii interwencyjnej zaplanowano spotkania nt. wstrząsu kardiogennego, postępów w leczeniu interwencyjnym, innowacji w przezskórnym leczeniu chorób układu krążenia. W sobotę odbędą się m.in. sesje podczas których specjaliści będą omawiać wybrane przypadki kliniczne w kardiologii dziecięcej. Wśród nich będzie omawiany m.in. przypadek noworodka z częstoskurczem komorowym.

XX Międzynarodową Konferencję Kardiologiczną zainaugurował rajd rowerowy pod hasłem "Po zdrowie na rowerze", w którym udział bierze ok. 30 osób, w tym pacjenci po przeszczepie serca z Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu. W piątek wsiedli rowery, żeby w drodze z Zabrza do Krakowa promować kampanię "Tak dla transplantacji". Tegoroczny rajd odbywa się pod hasłem "Po zdrowie na rowerze".

W 2010 roku Śląskie Centrum Chorób Serca obchodziło 25. rocznicę wykonania pierwszego przeszczepu serca w Polsce. Dokonał tego 5 listopada 1985 roku ówczesny kierownik zabrzańskiego Wojewódzkiego Ośrodka Kardiologii prof. Zbigniew Religa.