Nowa szczepionka będzie stosowana jedynie jako dawka przypominająca. Ministerstwo Zdrowia zapewnia, że preparatu nie zabraknie i wszyscy chętni będą mogli z niego skorzystać. Resort rozważa, by z nowej szczepionki przeciwko koronawirusowi najszybciej mogli skorzystać najstarsi Polacy – wszystko w związku z niepewnymi terminami dostaw nowego preparatu.

Czytaj także na Prawo.pl: Prawo do czwartej dawki szczepionki przeciwko Covid-19 - wkrótce decyzja>>

Szczepionka celowana jest w Polsce

Do magazynów Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych (RARS) trafiło już 450 tys. dawek celowanych szczepionek przeciw Covid-19. Kolejny, większy transport planowany jest w najbliższym czasie. Jak mówi wiceminister zdrowia Waldemar Kraska, do Polski trafić ma, co najmniej 1,2 mln dawek. – Zapas może być rozłożony na etapy, dlatego w pierwszej kolejności nową szczepionką zaszczepią się osoby z grup większego ryzyka – tłumaczy, dodając, że w przypadku, gdy dawek szczepionki będzie mniej, to wtedy pierwszeństwo będą miały osoby starsze, osoby z wielochorobowością, które wymagają dawki przypominającej. – Cała Europa teraz zamawia tę szczepionkę, być może będą konieczne poszczególne etapy – podsumowuje Kraska.

Najprawdopodobniej jeszcze tej jesieni z nowej szczepionki będą mogli skorzystać wszyscy chętni, którzy ukończyli 12 lat. Taką rekomendację wydała Europejska Agencja Leków.

Nowa szczepionka jest zaadaptowaną wersją preparatów firm BioNTech/Pfizer i Moderna

Nowa szczepionka, to zaadaptowane wersje preparatów firm BioNTech/Pfizer i Moderna, ukierunkowane na zwalczanie podwariantu Omikron BA.1 oprócz oryginalnego szczepu SARS-CoV-2. Preparaty Comirnaty Original/Omikron BA.1 i Spikevax Bivalent Original/Omikron BA.1 są przeznaczone do stosowania u osób w wieku 12 lat i starszych, które otrzymały, co najmniej podstawowe szczepienie przeciwko Covid-19. – Ta szczepionka jest inna, nie ma pewnych elementów, które ma szczepionka podstawowa. Warunkiem jej przyjęcia jest zaszczepienie się szczepionką podstawową, a potem przyjęcie szczepionki dedykowanej wariantowi Omikron. Jest między nimi współzależność, trzeba przyjąć szczepionkę podstawową, a potem się doszczepić przeciw nowej mutacji – tłumaczy wiceminister zdrowia Waldemar Kraska.

Silna odpowiedź immunologiczna. Łagodne skutki uboczne   

Jak wykazały przeprowadzone badania – Comirnaty Original/Omikron BA.1, a także Spikevax Bivalent Original/Omikron BA.1 – są wstanie dać silną odpowiedź immunologiczną przeciwko Omikronowi BA.1 oraz oryginalnemu szczepowi SARS-CoV-2 u osób, które wcześniej poddały się szczepieniu.  Zauważono zwłaszcza większą skuteczność w wywoływaniu odpowiedzi immunologicznych przeciwko podwariantowi BA.1 niż w przypadku oryginalnej szczepionki. Skutki uboczne obserwowane w przypadku zaadaptowanych szczepionek były porównywalne do tych obserwowanych w przypadku oryginalnych i były zazwyczaj łagodne i krótkotrwałe.

Specjaliści zalecają szczepienie nowymi wariantami szczepionek

W opinii specjalistów warto zaszczepić się nowymi wariantami szczepionek. Jak wskazuje prof. Robert Flisiak, szczepionki oparte na subwariancie BA.1, mają ponadto komponentę tradycyjną, która pochodzi z pierwotnego wirusa, a to gwarantuje utrzymanie odporności u osób, które wcześniej się zaszczepiły, szczególnie jeszcze jedną dawką przypominającą.