Od poniedziałki 1 marca obowiązuje nowa lista leków refundowanych. Duże zmiany nastąpiły  w lekach dla seniorów 75+. Zyskali bezpłatny dostęp do 105 nowych opakowań, przy jednoczesnym wycofaniu 14 opakowań.  Poziom współpłacenia pacjenta został obniżony dla 467 opakowań leków, środków specjalnego przeznaczenia żywieniowego i wyrobów medycznych – dla 50 z nich o powyżej 10 zł. Niektóre obniżki jednak przekraczają ponad 1000 zł. Za ponad 150 medykamentów  pacjenci będą musieli zapłacić więcej.

Czytaj również: Zmiany w refundacji - lek na akromegalię drożeje o ponad 4 tys. zł >>

 

Nowe schorzenia na liście 75 plus

Na wykaz bezpłatnych leków dla osób powyżej 75 roku życia resort zdrowia wpisał 105 nowych leków, w tym 27 zawierających nieobecne do tej pory na tej liście substancje czynne. Znalazły się na nim leki stosowane m.in. w nietrzymaniu moczu, przewlekłej niewydolności nerek, zakażeniach dróg moczowych, migotaniu przedsionków, nadciśnieniu tętniczym, padaczce, chorobie nowotworowej z zajęciem kości, stwardnieniu rozsianym, jaskrze, zakażeniach grzybiczych i łuszczycy. Do tej pory w obszarze dermatologii oraz problemów grzybiczych  nie było żadnych leków na tej liście, a problemy te są częste w tej grupie wiekowej.

Ulga w portfelu

Do leków wpisanych na marcową listę 75 plus pacjenci dopłacali wcześniej od 2,32 zł do 40,10 zł za opakowanie. I choć kwota ta może wydawać się nieduża, to ze względu na to, że liczba leków przyjmowanych po 75 roku życia zwiększa się, zmiany te seniorzy odczują w swoich portfelach. Dostęp do bezpłatnych leków to ogromna ulga dla osób starszych, których często nie stać na wykupienie podstawowych i niezbędnych produktów leczniczych. - Obserwujemy sukcesywne rozszerzanie dostępnych bezpłatnie dla seniorów opcji terapeutycznych, a tym samym dążenie ministra Macieja Miłkowskiego do dostosowania wykazu bezpłatnych leków do rzeczywistych potrzeb najstarszych członków społeczeństwa – mówi Krzysztof Kopeć, prezes Polskiego Związku Pracodawców Przemysłu Farmaceutycznego – Krajowi Producenci Leków.

Bezpłatnych leków będzie przybywać

Obecnie lista 75 plus obejmuje 2147 leków.  Znaczną jej część, bo ponad 35 proc. stanowią leki krajowych producentów. W 2019 r. z bezpłatnych leków skorzystało 2,4 mln seniorów, którym wydano  67 mln ich opakowań. W tym roku resort zdrowia ma przeznaczyć na ten cel 953,1 mln zł. Limit dziesięcioletni na lata 2015-2025 zaplanowano na 8,3, mld zł. -  Spodziewamy się dalszego poszerzania seniorom dostępu do bezpłatnych terapii, w tym o nowe postacie farmaceutyczne leków, które już na tej liście się znajdują – mówi Krzysztof Kopeć.

Jakie leki będą tańsze od 1 marca 

W przypadku 490 leków i produktów medycznych dopłaty dla pacjentów będą niższe. Największa zmiana dotyczy leku Sandostatin LAR 30 mg (oktreotyd) stosowanego w leczeniu m.in. akromegalii i innych schorzeń hormonozależnych. Obniżka dopłaty pacjenta dotyczy też leku Santostatin LAR 20 mg i Sandostatin 10 mg. Tańsze będą też wyciągi alergenowe roztoczy kurzu domowego Novo-Helisen Depot oraz mieszanka mlekozastępcza MILUPA PKU 2-mix stosowana u dzieci chorujących na fenyloketonurię i hiperfenyloalaninemię.

Jakie leki podrożeją

Wzrost dopłat ze strony pacjenta będzie dotyczył ponad 150 medykamentów. Jak zauważa Magdalena Bury z portalu  hellozdrowie.pl najbardziej odczuwalna podwyżka dotyczy preparatów z pozakonazolem, czyli z triazolowym lekiem przeciwgrzybiczym. Zwraca uwagę też, że w katalogi chemioterapii nie pojawi się żadna nowa substancja czynna, natomiast finansowanie straci substancja czynna lipegfilgrastimum. W sumie 51 preparatów ma cofniętą refundację lub brak kontynuacji. - Dotyczy to takich leków jak: Augumentin i Augumentin SR, Bixebra (5 i 7,5 mg), Doncept, Erbugen, Lonquex, Pradaxa 75 mg czy Vilpin. W części przypadków refundację utraciła jedna z dawek leku, ale pacjenci nadal mają dostęp do danej substancji czynnej. Na liście leków refundowanych nie znalazł się także lek Spiolto Respimat, stosowany przez pacjentów z przewlekłą obturacyjną chorobą płuc (PoCHP) - pisze Magdalena Bury.