Naczelna Rada Pielęgniarek i Położnych prowadzi, w formie elektronicznej, Centralny Rejestr Pielęgniarek i Położnych (CRPiP). Daje on możliwość zweryfikowania statusu zawodowego potencjalnego kandydata na pracownika. Dostęp do platformy jest otwarty dla każdego, a sama procedura jest bardzo prosta. Wystarczy wpisać imię i nazwisko, pesel lub numer prawa wykonywania zawodu osoby, którą chcemy poddać weryfikacji. Sprawdzenia można dokonać pod adresem – http://nipip.pl/weryfikacja-pwz/

Ważne informacje dla pracodawcy i pacjenta

Informacje te są szczególnie niezbędne dla pracodawców, który musi mieć pewność, że zatrudnia osoby posiadające prawo wykonywania zawodu pielęgniarki lub zawodu położnej. Zgodnie z art. 86 ustawy o zawodach pielęgniarki i położnej pracodawca zatrudniający osobę nieposiadającą prawa wykonywania zawodu wymaganego do udzielenia świadczeń – podlega grzywnie albo karze ograniczenia wolności.

- Zarówno pacjent, jak i pracodawca mają możliwość sprawdzenia czy dana osoba posiada prawo wykonywania zawodu pielęgniarki lub położnej. Dodatkowo, coraz więcej osób korzysta z osobistej pomocy pracowników medycznych w swoich domach. Może to generować sytuacje, w których świadczenia opiekuńcze i medyczne pełnią osoby bez odpowiedniego wykształcenia – ponieważ nie są sprawdzane w systemie. Centralny Rejestr i korzystanie z niego zarówno przez pracodawców, jak i osoby prywatne jest najlepszym sposobem na zapewnienie bezpieczeństwa pacjentów – podkreśla  Zofia Małas, Prezes Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych.

Gdy dojdzie do sytuacji, gdy podjąć pracę chce ktoś, jako pielęgniarka i położna bez prawa wykonywania zawodu – takie sytuacje należy zgłaszać do okręgowych rzeczników lub bezpośrednio do prokuratury.

Informacje w systemie NIPiP na temat danych oraz liczby pielęgniarek i położnych są gromadzone i na bieżąco aktualizowane. Pielęgniarki i położne posiadają wiele dodatkowych kwalifikacji – np. od 2016 roku mogą wystawiać recepty i skierowania na niektóre badania.

 

W Polsce jest za mało pielęgniarek

W Polsce współczynnik liczby pielęgniarek i położnych na 1 tys. mieszkańców wynosi średnio jedynie 5,2, natomiast w OECD wskaźnik ten wynosi 9,8. Z danych NIPiP w 2033 roku będzie brakowało 169 tys. pielęgniarek i położnych. Zapewnienie zastępowalności pokoleń wymaga, aby w latach 2018-2033 wchodziło do systemu co najmniej 13 tys. pielęgniarek i położnych rocznie. Teraz dyplomy otrzymuje niecałe 5 tys. pielęgniarek i położnych, spośród których tylko 65 proc. podejmuje pracę w zawodzie.