Za rejestr podmiotów wykonujących działalność leczniczą odpowiedzialny jest Minister Zdrowia a nie Okręgowe Izby Lekarskie. Rejestrem zajmuje się jednostka podległa Ministrowi Zdrowia: Centrum Systemów Informacyjnych Ochrony Zdrowia.
Do rejestru wpisane są przedsiębiorstwa podmiotów wykonujących działalność leczniczą rejestrowane przez wojewodów, praktyki lekarskie rejestrowane przez okręgowe izby lekarskie oraz praktyki pielęgniarek i położnych rejestrowane przez okręgowe izby pielęgniarek i położnych.

Wnioski o założenie nowej praktyki oraz wpisy w rejestrze praktyk są dokonywane w okręgowych izbach lekarskich i stają się wpisami w rejestrze podmiotów wykonujących działalność leczniczą. Wszelkie działania, które są wykonywane przez izby lekarskie mają na celu pomoc lekarzom i lekarzom dentystom. Natomiast istnieją spore bariery teleinformatyczne ze strony odpowiedzialnego za prowadzenie rejestru Ministra Zdrowia.
Jak wskazało stanowisko Naczelnej Rady Lekarskiej w dniu 7 września br, niewywiązywanie się jednostki podległej Ministrowi Zdrowia z obowiązku ustawowego prawidłowego funkcjonowania systemu teleinformatycznego rejestru podmiotów wykonujących działalność leczniczą skutkuje uniemożliwieniem dokonywania wpisu lekarzy, lekarzy dentystów podejmujących działalność leczniczą w formie praktyki lub dokonania zmiany we wpisie, a tym samym czyni niemożliwym wydawanie zaświadczeń o wpisie praktyk zawodowych lekarzy, lekarzy dentystów do księgi rejestrowej.

Jak podaje stanowisko NRL, „sytuacja taka ogranicza lekarzy i lekarzy dentystów w wykonywaniu zawodu w formie praktyki zawodowej, w szczególności w zakresie podpisywania umów cywilnoprawnych na wykonywanie praktyki w przedsiębiorstwie podmiotu leczniczego lub kontraktów z Narodowym Funduszem Zdrowia.”

Źródło: www.nil.org.pl