23 sierpnia br. do biura NIL wpłynęła odpowiedź od Podsekretarza Stanu w Ministerstwie Zdrowia Igora Radziewicza-Winnickiego na list Prezesa NRL Macieja Hamankiewicza z 26 lipca br. do Ministra Zdrowia Bartosza Arłukowicza. Prezes NRL prosił wówczas o udzielenie informacji, w jaki sposób lekarz powinien realizować obowiązek wynikający z załącznika 4a ust. 2 oraz załącznika 4b ust. 4 rozporządzenia Ministra Zdrowia z 7 stycznia 2004 r. w sprawie badań lekarskich kierowców i osób ubiegających się o uprawnienia do kierowania pojazdami (Dz. U. Nr 2, poz. 15 oraz z 2011 r. Nr 88, poz. 503).

Naczelna Rada Lekarska chciała wyjaśnienia takich szczegółowych kwestii:
- w jaki sposób lekarz ma ustalić, czy dana osoba ubiega się o prawo jazdy lub czy je posiada;
- w jaki sposób lekarz ma ustalić właściwy organ, który wydał prawo jazdy, jeżeli pacjent odmawia okazania dokumentu;
- jaki jest dokładny zakres informacji, w tym danych pacjenta, która ma zostać przekazana przez lekarza;
- w jakiej formie ma nastąpić zawiadomienie właściwego organu – czy wyłącznie na piśmie, czy też możliwe jest zawiadomienie np. faksem lub pocztą elektroniczną;
- na kim spoczywa obowiązek zapewnienia poufności przekazanej informacji.

Ministerstwo Zdrowia odparło zarzuty samorządu lekarskiego o wadliwości przepisów ww. rozporządzenia i nie odniosło się do powyższych zagadnień, z wyjątkiem kwestii dokładnego zakresu informacji, w tym danych pacjenta, która ma zostać przekazana przez lekarza. Minister ograniczył się do wzmianki, że powiadomienie organu przez lekarza powinno zawierać jedynie dane osoby, której powiadomienie dotyczy oraz informację o konieczności dokonania oceny jej predyspozycji zdrowotnych do kierowania pojazdami (bez informacji o rozpoznanej albo podejrzewanej chorobie).

Źródło: www.nil.org.pl