Każdego dnia mammobusy odwiedzały od kilkunastu do kilkudziesięciu wsi, miast i miasteczek w całym kraju. Docierały szczególnie tam, gdzie nie ma stacjonarnych gabinetów, tak aby jak największa liczba kobiet mogła wykonać badanie.

W ramach Populacyjnego Programu Wczesnego Wykrywania Raka Piersi w całym kraju, w pracowniach stacjonarnych oraz mammobusach, przebadano około 1,1 miliona kobiet. Wartość udzielonych świadczeń wyniosła ponad 90 mln zł. Najliczniej z możliwości wykonania badań mammograficznych korzystały mieszkanki województwa wielkopolskiego, śląskiego i mazowieckiego. Ponad 40 tysięcy pacjentek skierowano na dalszą diagnostykę lub leczenie.

Natomiast z Populacyjnego Programu Profilaktyki i Wczesnego Wykrywania Raka Szyjki Macicy skorzystało w 2015 roku prawie 620 tysięcy kobiet. Wartość wykonanych świadczeń we wszystkich etapach programu wyniosła blisko 26 mln zł.

Czytaj: Warszawa: nowa metoda diagnostyczna w Szpitalu Św. Elżbiety>>>

Programy profilaktyczne finansowane przez NFZ mają na celu zapobieganie chorobom poprzez wczesne ich wykrycie oraz kontrolowanie czynników ryzyka.

Program profilaktyki raka piersi (mammografia) skierowany jest do kobiet w wieku 50-69 lat, które spełniają jedno z kryteriów: nie miały wykonywanej mammografii w ciągu ostatnich dwóch lat lub otrzymały w ramach programu profilaktyki raka piersi pisemne wskazanie do wykonania ponownej mammografii po 12 miesiącach z powodu obciążenia czynnikami ryzyka.

Program profilaktyki raka szyjki macicy (cytologia) skierowany jest do kobiet w wieku 25-59 lat, które nie miały wykonanej cytologii w ciągu ostatnich trzech lat lub obciążone są czynnikami ryzyka.