Jest to zgodne z przepisami art. 32 a ust. 4 ustawy z 27 sierpnia 2004 roku o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (Dz.U. z 2008 r. Nr 164, poz. 1027, z późn. zm., z których wynika, że kartę diagnostyki i leczenia onkologicznego (kartę DiLO) wydaje pacjentowi lekarz, o którym mowa w art. 55 ust. 2a albo ust. 2. pkt 2., czyli lekarz podstawowej opieki zdrowotnej albo lekarz udzielający ambulatoryjnych świadczeń specjalistycznych lub świadczeń szpitalnych.
Czytaj: Neumann: onkolodzy mogą wydawać zieloną kartę >>>
Przepisy ustawy nie dopuszczają wydawania kart DiLO przez przedstawicieli innych zawodów medycznych udzielających świadczeń na podstawie umowy zawartej z Narodowym Funduszem Zdrowia, w tym również felczerów dopuszczonych do udzielania świadczeń lekarza POZ zgodnie z posiadanymi kompetencjami, przepisami rozporządzenia ministra zdrowia z 24 września 2013 roku w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu podstawowej opieki zdrowotnej (Dz.U. z 2013 r., poz. 1248, z późn. zm.).
Narodowy Fundusz Zdrowia zobowiązuje świadczeniodawców POZ realizujących umowy o udzielanie świadczeń lekarza POZ z udziałem felczerów, o wprowadzenie do organizacji udzielania świadczeń rozwiązań warunkujących pacjentom możliwość uzyskiwania kart DiLO, z jednoczesnym zachowaniem obowiązujących w tym zakresie przepisów prawa.
NFZ: felczer nie może wydawać karty diagnostyki i leczenia onkologicznego
Narodowy Fundusz Zdrowia informuje, że felczer nie może wydawać karty diagnostyki i leczenia onkologicznego. W przypadku wydania karty DILO przez felczera porada związana z jej wydaniem nie będzie podlegała rozliczeniu, a karta taka nie będzie mogła stanowić podstawy rozliczania świadczeń udzielanych w ramach szybkiej ścieżki onkologicznej przez świadczeniodawców w innych rodzajach świadczeń.