Część z tych badań jest elementem projektu "Transfer technologii do przemysłu". Ich wyniki będą mogły wykorzystać konkretne firmy w regionie z różnych branż, ponieważ badania są prowadzone na ich rzecz. Politechnika Białostocka ma podpisane umowy z tymi firmami. Firmy mają otrzymać gotowe, innowacyjne rozwiązania i będą je wdrażać. Ma to podnieść ich konkurencyjność. Chodzi też o nawiązanie bliższej i długofalowej współpracy uczelni z przemysłem.
W związku z tym, że chodzi o nowe, innowacyjne rozwiązania, w trakcie prac nad nimi naukowcy nie chcą omawiać żadnych szczegółów z nimi związanych, by nie pokazać ich konkurencji - tłumaczy odpowiedzialna za promocję na Politechnice Białostockiej Agnieszka Halicka.

Na politechnice wypracowano również i zgłoszono do opatentowania samoblokujący przegub łokciowy protezy ramienia z samoczynnym blokowaniem przegubu. "W rozwiązaniu tym elementy blokady poruszają się w płaszczyźnie prostopadłej do płaszczyzny ruchu zginania czy prostowania w przegubie" - tłumaczy rzecznik patentowy.

Elementem projektu są też prace nad modyfikacją właściwości eksploatacyjnych narzędzi chirurgicznych. Opracowano również specjalny zatrzask kulowy do protez zębowych. Jego zaletą jest minimalne zużycie. Obliczono, że przy założeniu, że posiadacz protezy wyjmuje ją - po to by umyć - i zakłada - minimum dwa razy dziennie, powierzchnie zaczepu po około czterech latach używania "zaledwie uległyby dotarciu".