Zaplanowane, w kwocie 1 794 915 000 zł. wydatki na leczenie stomatologiczne ubezpieczonych stanowią zaledwie 2,49 procent całości budżetu NFZ, co oznacza, że w kolejnym roku dojdzie do zmniejszenia procentowego nakładu środków na opiekę stomatologiczną – zauważa samorząd lekarski. 

Samorząd lekarski przypomina też, że w roku 2008 na leczenie stomatologiczne przeznaczono 4,2 procent budżetu NFZ, w 2009 roku koszty tego leczenia wyniosły 3,37 procent, w 2015 roku już tylko 2,73 procent, a w 2016 roku nastąpił kolejny spadek do 2,56 procent. 

Negatywne efekty prowadzonej przez NFZ polityki finansowania świadczeń stomatologicznych są widoczne chociażby w wynikach najnowszych badań, z którym wynika, że już 80 procent polskich dzieci w wieku do lat 12 ma próchnicę, a 40 procent seniorów to osoby bezzębne – zauważają lekarze. 

O problemach tych samorząd lekarski od lat informował przedstawicieli władzy publicznej odpowiedzialnych za opiekę zdrowotną. Równie krytycznie do polityki zdrowotnej w zakresie stomatologii odniósł się NIK w swym raporcie „Dostępność i finansowanie opieki stomatologicznej ze środków publicznych”.

Według NRL zwiększenie nakładów na stomatologię jest tym bardziej zasadne, że projekt wprowadzenia współczynnika korygującego w leczeniu dzieci wymaga zabezpieczenia środków na ten cel. 

Prezydium Naczelnej Rady Lekarskiej w szczególności apeluje w sprawie podwyższenia finansowania leczenia stomatologicznego do ministra zdrowia, aby w obliczu zapowiadanych głębokich strukturalnych reform w publicznej opiece zdrowotnej zapewnił odpowiednie miejsce lecznictwu stomatologicznemu zarówno dzieci, jak i dorosłych. 


Źródło: www.nil.org.pl