- NRL aktywnie uczestniczy w dyskusji na temat roli lekarzy specjalistów oraz fizjoterapeutów w systemie opieki zdrowotnej, a także o sposobach udzielania świadczeń gwarantowanych w tym zakresie. 23 sierpnia 2013 roku Prezydium Rady przyjęło stanowisko w sprawie roli lekarzy specjalistów z zakresu rehabilitacji medycznej w procesie terapeutycznym – napisał prezes Hamankiewicz w piśmie do ministra zdrowia.

Rada podkreśla, że samorząd lekarski pragnie wesprzeć działania resortu zdrowia w zakresie tworzenia regulacji zawodów medycznych.
- Jestem przekonany, że mogą one być oparte na wspólnej, rzeczowej i wiarygodnej analizie aktualnych praktyk stosowanych w Polsce i w innych krajach Europy, ocenie kompetencji zawodowych oraz w efekcie umożliwią taki podział zadań, który poprawi chorym dostęp do bezpiecznego i skutecznego leczenia – czytamy w piśmie Rady.

Rada podkreśla, że popiera rosnącą samodzielność w zakresie wykonywania zawodów lekarzy i lekarzy dentystów, jak i przedstawicieli innych zawodów medycznych, co powinno przyczynić się do poprawy dostępności niektórych świadczeń gwarantowanych. Jednocześnie Rada zwraca uwagę, że gwarantowanie tych świadczeń nie może polegać na formalnie nadanych uprawnieniach do wykonywania czynności wymagających wiedzy medycznej (niekiedy wysoko specjalistycznej). Szczególnie powinno to, według Rady, dotyczyć świadczeń gwarantowanych, gdzie nadmiernie fiskalne podejście płatnika i pozorna wizja oszczędności wynikających z pominięcia oceny lekarza lub lekarza specjalisty mogą w efekcie powodować większe koszty i gorsze wyniki leczenia.

- Sądzę, że regulacja zawodów medycznych, do których pacjenci mogą mieć bezpośredni dostęp jest niezwykle potrzebna –zapewnia prezes Hamankiewicz. Dodaje jednak, że dokładne określenie wymagań, jakie powinni spełniać przedstawiciele tych zawodów oraz ich odpowiedzialności, zapewni odpowiednią jakość udzielanych przez nich świadczeń oraz bezpieczeństwo pacjentów. Według Rady zakres kompetencji tych zawodów powinien być zgodny z rzeczywistymi kwalifikacjami, a rozszerzanie tego zakresu musi zawsze uwzględniać złożoność większości problemów zdrowotnych, w których właściwe postępowanie z reguły zapewnia tylko ocena i koordynacja opieki przez odpowiednio wykwalifikowanego lekarza.