Odpowiedź:
W ocenie Autora dopuszczalne jest oddzielne ustalenie wartości zamówienia na usługi lekarskie psychiatryczne i na usługi świadczone przez psychologa, albowiem są to odrębne zakresy świadczeń, dla udzielania których wymaga się innych kwalifikacji i uprawnień od personelu. W takim wypadku udzielający zamówienia powinien przeprowadzić dwa odrębne postępowania, w każdym określając inne wymogi stawiane przyjmującemu zamówienie, odpowiednio do przedmiotu umowy. Musi się przy tym liczyć z tym, że każdy z zakresów będzie realizowany przez inny podmiot.
Jeżeli jednak przyjmujący zamówienie chciałby powierzyć zabezpieczenie wszelkich świadczeń w oddziale kompleksowo jednemu podmiotowi, który miałby się stać organizatorem usług zarówno lekarskich jak i psychologicznych, wówczas dla wyceny wartości zamówienia należy zliczyć wartość wszystkich świadczeń jakie ma realizować przyjmujący zamówienie.

Uzasadnienie:
Podmiot leczniczy spełniający przesłanki określone w art. 3 ust. 1 ustawy z dnia 29 stycznia 2004 r. - Prawo zamówień publicznych (tekst jedn.: Dz. U. z 2013 r. poz. 907 z późn. zm.) - u.p.z.p., może udzielić zamówienia na udzielanie w określonym zakresie świadczeń zdrowotnych podmiotowi wykonującemu działalność leczniczą lub osobie legitymującej się nabyciem fachowych kwalifikacji do udzielania świadczeń zdrowotnych w określonym zakresie lub określonej dziedzinie medycyny wyłącznie w trybie i na warunkach określonych w art. 26-27 ustawy z dnia 15 kwietnia 2011 r. o działalności leczniczej (tekst jedn.: Dz. U. z 2015 r. poz. 618 z późn. zm.) - dalej: u.dz.l. Jako zasadę przewidują one udzielenia zamówienia w trybie konkursu ofert, do którego stosuje się odpowiednio przepisy ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej. Od trybu konkursowego można odstąpić jeżeli wartość przedmiotu zamówienia nie przekracza wyrażonej w złotych równowartości kwoty 30 000 euro liczonej według średniego kursu złotego w stosunku do euro, ustalonego w przepisach wydanych na podstawie art. 35 ust. 3 u.p.z.p. Podstawą ustalenia wartości zamówienia jest całkowite szacunkowe wynagrodzenie przyjmującego zamówienie, bez podatku od towarów i usług, ustalone przez udzielającego zamówienia z należytą starannością (art. 26a ust. 1 u.dz.l.). W przypadku zamówienia powtarzającego się okresowo, podstawą ustalenia wartości zamówienia jest łączna wartość zamówień tego samego rodzaju udzielonych w terminie poprzednich 12 miesięcy lub w poprzednim roku obrotowym, z uwzględnieniem zmian ilościowych zamawianych świadczeń zdrowotnych oraz prognozowanego na dany rok średniorocznego wskaźnika cen towarów i usług konsumpcyjnych ogółem, albo których udzielający zamówienia zamierza udzielić w terminie 12 miesięcy następujących po udzieleniu pierwszego świadczenia (art. 26a ust. 5 u.dz.l.). Udzielający zamówienia nie może przy tym dzielić zamówienia na części lub zaniżać jego wartości celem uniknięcia trybu konkursowego (art. 26a ust. 2 u.dz.l.).
W przedstawionym w pytaniu stanie faktycznym podmiot leczniczy chce udzielić zamówienia na świadczenia psychiatryczne, psychologiczne oraz terapię uzależnień. Wszystkie te świadczenia mają być udzielane w tym samym oddziale. W sytuacji, gdy udzielający zamówienie chce udzielić zamówienie jednemu wykonawcy, który całościowo miałby zabezpieczyć wymagany personel medyczny i zorganizować udzielanie świadczeń w oddziale, wówczas wartość zamówienia stanowi cena wszystkich usług, jakie miałby zabezpieczać przyjmujący zamówienie.
Autor nie wyklucza jednak możliwości ustalenia wartości zamówienia odrębnie dla świadczeń lekarskich - psychiatrycznych i dla świadczeń z zakresu psychologii. Mimo, iż świadczenia te mają być udzielane w jednym oddziale, w ramach tego samego rodzaju świadczeń, to jednak stanowią one odrębne zakresy i dla ich udzielania wymaga się od personelu innych uprawnień i kompetencji. Udzielający zamówienia może zatem ogłosić odrębne postępowanie na świadczenia psychiatryczne i odrębne dla usług psychologa, licząc się z tym, że ich realizacja może zostać zabezpieczona przez różne podmioty, które będą musiały ze sobą współpracować na oddziale. W takim wypadku uzasadnione będzie liczenie wartości zamówienia odrębnie dla każdego z tych zakresów.

Marta Bogusiak, autorka współpracuje z Lex Ochrona Zdrowia
Odpowiedzi udzielono 31.03.2016 r.