- Dotychczas publikowane dane dotyczące cukrzycy były mało dokładne z powodu słabej statystyki medycznej – powiedział profesor Tomasz Zdrojewski z Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego, reprezentujący również komitet zdrowia publicznego Polskiej Akademii Nauk.
 
Według Międzynarodowej Federacji Diabetologicznej (IDF) z 2014 roku, na cukrzycę chorowało w naszym kraju 2,05 miliona osób w wieku 20-79 lat, czyli 7,08 procent populacji. Z kolei analiza Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) z 2000 roku wskazywała, że jest u nas 1,13 miliona diabetyków w wieku co najmniej 20 lat. WHO prognozowała wtedy również, że do 2030 roku liczba chorych zwiększy się o 40 procent.
 
Dr Roman Topór-Mądry z Instytutu Zdrowia Publicznego Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego podkreśla w najnowszym raporcie, że zawarte w nim dane dotyczące cukrzycy w Polsce są najbardziej kompletne i wiarygodne. Dotyczą one rozpowszechnienia tej choroby w 2013 roku.
 
- Ustaliliśmy, że wszystkich chorych na cukrzycę w naszym kraju jest 2,73 miliona osób – powiedział na spotkaniu z dziennikarzami jeden ze współautorów opracowania, profesor Zdrojewski.

Wskazują na to dane Narodowego Funduszu Zdrowia, ogólnopolskiego badania NATPOL z 2011 roku oraz analizy RECEPTOMETR przeprowadzonej przez firmę badawczo-doradczą Sequence, w której rozpatrzono dane ze sprzedaży leków w prawie 600 aptekach.
 
 
Z porad lekarskich związanych z cukrzycą opłacanych przez NFZ korzysta 1,77 mln osób. Po uwzględnieniu danych z aptek dotyczących sprzedaży leków przeciwcukrzycowych oraz pasków diagnostycznych wyliczono, że jest 2,13 miliona diabetyków.
- O tej grupie można powiedzieć, że obejmuje osoby, u których cukrzyca została wykryta - podkreślił profesor Zdrojewski.
 
Liczba wszystkich diabetyków w 2013 roku oszacowano na 2,73 miliona po uwzględnieniu również wyników badania NATPOL. Przeprowadzono je na reprezentatywnej grupie Polaków, u których dwukrotnie badano poziom glukozy we krwi na czczo (gdy przekracza 126 mg/dl może świadczyć o cukrzycy). Oznacza to zatem, że 26 procent osób spośród 2,73 miliona chorych może mieć cukrzycę, ale nie podjęło żadnego leczenia.
 
Z raportu wynika, że najczęściej na cukrzycę chorują mieszkańcy województwa śląskiego (6,5 procent populacji), łódzkiego (6,4 procent) opolskiego (6,2 procent) i dolnośląskiego (6 procent). Najmniej diabetyków jest w województwie podkarpackim (4,6 procent) oraz podlaskim (4,8 procent). Częściej chorują kobiety (56 procent) aniżeli mężczyźni (44 procent).
 
Konsultant krajowy w dziedzinie diabetologii, profesor Krzysztof Strojek powiedział na spotkaniu z dziennikarzami, że spada w naszym kraju liczba osób z niewykrytą cukrzycą. Przed 10 laty na każdy przypadek wykrytej choroby przypadał jeden, który nie został jeszcze zdiagnozowany. Z najnowszego opracowania wynika, że niewykryta jest jeszcze jedna czwarta chorych.
 
Według konsultanta krajowego, jest to zasługa wprowadzenia badań przesiewowych polegających na kierowaniu pacjentów przez lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej na badania poziomu glukozy we krwi.
 
Stefan Bogusławski z firmy Sequence powiedział, że najnowszy raport wykazał, jak duże jest zagrożenie cukrzycą w naszym kraju. Ponieważ liczba chorych nadal będzie się zwiększać, coraz większe będą koszty leczenia tej choroby, szczególnie jej powikłań, takich jak zawały serca i udary mózgu oraz przewlekła niewydolność nerek.
- Wymagać to będzie odpowiedniego zarządzania tą chorobą w skali całego systemu opieki medycznej – podkreślił Bogusławski.
 
Profesor Strojek powiedział, że trzeba przede wszystkim zapobiec powikłaniom cukrzycy wymagającym hospitalizacji.
- Każdy pobyt diabetyka w szpitalu to porażka służby zdrowia – dodał.
 
Według profesora Zdrojewskiego, co druga kobieta w wieku lat 70-79 dowiaduje się, że jest chora na cukrzycę dopiero po ataku serca. W przypadku mężczyzn w tej samej grupie wiekowej, u dwóch trzecich mężczyzn zawał jest pierwszym objawem tej choroby.
 
Z danych WHO wynika, że cukrzyca najczęściej wykrywana jest dopiero po 5-12 latach od pierwszych jej objawów, takich jak wzrost poziomu glukozy we krwi. Nie wiadomo jednak ile jest w naszym kraju powikłań cukrzycy. Mają to wykazać rozpoczynające się badania firmy Sequence, którymi ma być objętych 500 lekarzy oraz 3,5 tysiąca pacjentów. Bogusławski powiedział, że ich wyniki będą znane najwcześniej w czerwcu 2016 roku.(pap)
Dowiedz się więcej z książki
Ekonomia zdrowia i opieki zdrowotnej
  • rzetelna i aktualna wiedza
  • darmowa wysyłka od 50 zł