Dyrektor departamentu bezpieczeństwa żywności WHO, dr Kazuaki Miyagishima podkreśla, że głównymi ofiarami chorób pokarmowych są dzieci poniżej 5. roku życia. Choć stanowią one jedynie 9 procent ludności świata, to przypada na nie aż co trzeci zgon z powodu tych schorzeń. Co roku na choroby pokarmowe umiera 125 tysięcy dzieci w tym wieku.

Zatrucia i zakażenia pokarmowe najczęściej występują w Afryce oraz Azji Południowo-Wschodniej. Zdarzają się również w krajach najbardziej uprzemysłowionych, w Europie i Stanach Zjednoczonych.

Dyrektor generalny WHO, dr Margaret Chan podkreśla, że najnowszy raport jest najbardziej obszerny, jaki dotychczas na ten temat opracowano. Wykorzystano w nim dane nadesłane przez ponad stu specjalistów z całego świata. Pracowano nad nim 10 lat. Uwzględnione schorzenia wywołane przez 31 czynników chorobotwórczych, takich jak bakterie, wirusy, pasożyty oraz toksyny i chemikalia.

Najczęściej występują choroby biegunkowe, które również są wyjątkowo groźne, szczególnie dla dzieci. Co roku cierpi z ich powodu 550 mln ludzi, spośród których umiera 230 tysięcy chorych. Prawie połowa pacjentów to dzieci: na choroby biegunkowe cierpi co roku 220 mln maluchów, a dla 96 tysięcy kończą się one zgonem.

Częstym powodem biegunek jest spożywanie niedogotowanego mięsa i surowych jaj oraz innych świeżych produktów, w tym wyrobów mlecznych zakażonych bakteriami chorobotwórczymi, głównie salmonellą, E. coli, norowirusami oraz Campylobacter, nazywany nowym liderem zakażeń pokarmowych.

Inne często występujące zakażenia pokarmowe to wirusowe zapalenie wątroby typu A, dur brzuszny, tasiemiec oraz aflatoksyny, wytwarzane przez grzyby z rodzaju Aspergillus. Szczególnie groźne są one dla dzieci, kobiet w ciąży i osób starszych.

Choroby pokarmowe powodują najczęściej nudności, wymioty oraz biegunki. Mogą również przyczynić się do rozwoju nowotworów złośliwych, niewydolności nerek oraz wątroby, a także schorzeń centralnego układu nerwowego.

Z raportu wynika, że w Europie nadal najczęściej występują zakażenia salmonellą, odpowiedzialne za 2 tysiące zgonów rocznie. Co roku 5 mln Europejczyków cierpi z powodu biegunek, wywoływanych przez Campylobacter. U 1 mln osób każdego roku dochodzi do zakażenia toksoplazmozą, wywołaną przez pierwotniaka Toxoplasma gondii. (pap)