Zgłaszanie chorób zakaźnych

W nowych przepisach poszerzono zakres spraw przekazanych do uregulowania w rozporządzeniu w sprawie określenia okoliczności i terminów dokonywania zgłoszeń podejrzeń i rozpoznania zakażeń i chorób zakaźnych. Dzięki temu wskazanie okoliczności dokonywania zgłoszeń będzie bardziej precyzyjne, na przykład w przypadku grypy zgłoszenia indywidualne powinny być dokonywane tylko w przypadku laboratoryjnego potwierdzenia zakażenia, a podejrzenia kliniczne są zgłaszane jako zbiorcze dane liczbowe w ramach programu badań statystycznych statystyki publicznej.

W nowych przepisach zrezygnowano ze wskazywania jednolitego terminu zgłaszania wszystkich chorób i różnicowania terminów ze względu na rodzaj choroby zakaźnej. Zmniejszy to obciążenie placówek medycznych obowiązkami administracyjnymi związanymi ze zgłaszaniem chorób zakaźnych. Uzasadnione jest, aby niezwłocznemu zgłoszeniu podlegały choroby wymagające podjęcia natychmiastowych działań przeciwepidemicznych. W pozostałych przypadkach zgłaszane dane służą przede wszystkich monitorowaniu stanu epidemicznego i trendów w występowaniu chorób zakaźnych i zakażeń.

Chorzy na gruźlicę

W przypadku chorych na gruźlicę w warunkach hospitalizacji, leczenie tych osób nie może obejmować tylko samego okresu prątkowania, ale także powinno obejmować czas konieczny do przeprowadzenia skutecznego leczenia wstępnego, a także zapobiegania rozwojowi lekooporności prątków gruźlicy.

Obowiązkowej hospitalizacji będą także podlegać takie choroby jak: choroba wirusowa Ebola oraz zakażenia wirusem SARS oraz MERS-CoV i inne zakażenia wywołane koronawirusami powodujące zespoły ostrej niewydolności oddechowej.

Nowe przepisy wprowadzają obowiązek sporządzania sprawozdań i analizy wyników leczenia gruźlicy w celu umożliwienia oceny efektywności systemu organizacji zdrowia w zakresie zapobiegania tej chorobie i jej zwalczania. Obowiązek sporządzania raportu dotyczy także tych chorób zakaźnych, które ze względu na zagrożenie dla zdrowia publicznego są objęte obowiązkiem hospitalizacji. Raport przekazywany będzie właściwemu powiatowemu inspektorowi sanitarnemu.

Kwarantanna

Nowe przepisy doprecyzowują, że nadzór epidemiologiczny lub kwarantanna odnoszą się do chorób przenoszących się z człowieka na człowieka oraz charakteryzujących się wysoką śmiertelnością i dotyczą osób niewykazujących objawów choroby (nie zaś jak to dotychczas określono – zdrowych). Osoby te są podejrzane o zakażenia ze względu na wcześniejszą styczność z chorymi lub podejrzanymi o zachorowanie na choroby szczególnie niebezpieczne i wysoce zakaźne. Nadzór lub kwarantanna nie mogą być realizowane dłużej niż maksymalny okres wylęgania tych chorób licząc od ostatniego dnia styczności.

Ponadto uzupełniono wykaz zakażeń i chorób zakaźnych o choroby arbowirusowe (przenoszone przez stawonogi – komary).

Źródło: www.legislacja.rcl.gov.pl