Konferencje takie, organizowane przy współpracy ministra zdrowia i wojewodów, odbędą się we wszystkich województwach. Ich celem jest zachęcenie interesariuszy do opracowywania projektów inwestycyjnych w zgodzie z priorytetami polityki zdrowotnej i rozwojowej państwa oraz z promocją oceny celowości inwestycji dla jak najlepszego wykorzystywania środków publicznych.

Czym jest IOWISZ

Minister zdrowia oraz wojewodowie wykorzystują Instrument Oceny Wniosków Inwestycyjnych w Sektorze Zdrowia (IOWISZ) przy wydawaniu opinii o celowości inwestycji w ramach prowadzonej działalności leczniczej dotyczącej leczenia szpitalnego, ambulatoryjnej opieki specjalistycznej oraz podstawowej opieki zdrowotnej.

Ocena celowości inwestycji jest kierowana w szczególności do podmiotów, które mają wątpliwości, czy rozważane przez nich inwestycje mają szansę na sukces, a więc czy odpowiadają potrzebom zdrowotnym i celom wyznaczanym w ochronie zdrowia, oraz na uzyskanie współfinansowania ze środków publicznych.

IOWISZ jest wykorzystywany bezpośrednio przy ocenie wniosków o dofinansowanie ze środków europejskich inwestycji infrastrukturalnych w ochronie zdrowia. Na ten cel przeznaczono około 5 mld zł w ramach priorytetu inwestycyjnego 9a. 

Środki są dysponowane w ramach regionalnych programów operacyjnych oraz Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Ich właściwe ulokowanie jest niezbędne, aby mogły jak najbardziej wspomóc system zdrowia w Polsce. W przeszłości Komisja Europejska wielokrotnie wskazywała nieprawidłowości w tym zakresie, na przykład zakup sprzętu medycznego, który następnie nie był wykorzystywany.

Ocena inwestycji według IOWISZ

Ocena inwestycji zgodnie z systemem IOWISZ polega na uwzględnieniu wielu perspektyw, nie tylko dotyczącej rozwoju służby zdrowia, lecz także gospodarki oraz potrzeb społecznych. Przy ocenie brany jest pod uwagę między innymi wpływ inwestycji na realizację zidentyfikowanych potrzeb zdrowotnych, na infrastrukturę, sprzęt i finanse, sytuację pacjentów, ich rodzin i lekarzy oraz rozwój nauki, innowacji i edukacji.

Ocena uwzględnia informacje zawarte w mapach potrzeb zdrowotnych, priorytetach dla regionalnej polityki zdrowotnej oraz innych istotnych źródłach, które są łatwo dostępne dla wnioskodawców i możliwe do weryfikacji przez urzędy.

Ocena odbywa się kaskadowo. To ma zapewnić wojewodzie jak najszersze spojrzenie na realizację kryteriów przez inwestycję i obiektywizację przedstawionej opinii. Podstawą jest samoocena, którą wnioskodawca przedstawia we wniosku, który jest weryfikowany jest przez Narodowy Fundusz Zdrowia i wojewodę lub ministra zdrowia.


Czytaj także: Sieć szpitali po poprawkach - czyli jakie zmiany znalazły się w nowej wersji projektu ustawy?>>>


Ministerstwo podkreśla, że w przyszłości przewiduje rozszerzenie zastosowania systemu IOWISZ także do inwestycji realizowanych ze środków krajowych.

System IOWISZ został wprowadzony na podstawie ustawy z 27 sierpnia 2004 roku o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych.


Źródło: www.mz.gov.pl