Zgodnie z programem kształcenia kursu do części I może przystąpić pielęgniarka albo położna, o której mowa w art. 15a ust. 1 ustawy z 15 lipca 2011 roku o zawodach pielęgniarki i położnej (Dz. U. z 2014 r. poz. 1435, z późn. zm.), czyli pielęgniarka i położna posiadająca dyplom ukończenia studiów drugiego stopnia na kierunku pielęgniarstwo lub położnictwo (tytuł zawodowy magistra pielęgniarstwa dotyczy również osób, które ukończyły studia jednolite) oraz pielęgniarka i położna posiadająca tytuł specjalisty w dziedzinie pielęgniarstwa.
Natomiast do części II może przystąpić pielęgniarka albo położna, o której mowa w art. 15a ust. 2 powyższej ustawy, czyli pielęgniarka i położna posiadająca dyplom ukończenia studiów, co najmniej pierwszego stopnia, na kierunku pielęgniarstwo lub położnictwo oraz pielęgniarka i położna posiadająca tytuł specjalisty w dziedzinie pielęgniarstwa.
Czytaj: Pielęgniarki i położne z tytułem specjalisty pielęgniarstwa będą wystawiać recepty>>>
Warunki przystąpienia pielęgniarki albo położnej do kursu specjalistycznego w zakresie ordynowania leków i wypisywania recept część I i II nie muszą być spełnione łącznie. To oznacza, że pielęgniarka albo położna posiadająca tytuł specjalisty w dziedzinie pielęgniarstwa nie musi posiadać dyplomu ukończenia studiów wyższych na kierunku pielęgniarstwo lub położnictwo.
Ponadto, zgodnie z art. 72 ust. 2 ustawy, do kursu specjalistycznego mogą przystąpić pielęgniarka lub położna, które posiadają prawo wykonywania zawodu i zostały dopuszczone do kursu specjalistycznego po przeprowadzeniu postępowania kwalifikacyjnego.
W grudniu 2015 roku kurs będzie realizowany przez cztery uczelnie: Gdański Uniwersytet Medyczny, Warszawski Uniwersytet Medyczny, Uniwersytet Medyczny we Wrocławiu oraz Uniwersytet im. Jana Kochanowskiego w Kielcach.